Olej Tea Tree a nechtové mykózy

Odborne aktualizované: 27/10/2020

Nechtové mykózy nevyzerajú atraktívne. Keď sú nohy alebo ruky nakazené, nechty zožltnú, zhrubnú a skrehnú. Môže to byť nepríjemné a niekedy dokonca aj bolestivé. Prečo s tým žiť, keď sa dajú podniknúť kroky na odstránenie mykózy?

Prečítajte si informácie od Anne Thestrup Meimbresse

Anne, lekáreň vo Varde
Anne má titul MSc v odbore Farmácia na University of Southern Denmark a niekoľko rokov pracuje ako farmaceutka v lekárni v dánskom Varde. Poskytuje rady zákazníkom aj lekárom týkajúce sa správneho používania zdravotníckych výrobkov.

Čo je nechtová mykóza?

Presne v tejto chvíli máte delikátnu rovnováhu baktérií, kvasiniek a húb, ktoré žijú na vašom tele. Keď sa o tom prvýkrát dozviete, môžete náhle pocítiť, akoby po vašej koži niečo liezlo, ale vedzte, že vaše telo je po celý život domovom týchto voľným okom neviditeľných organizmov.

Počuli ste o črevných baktériách a o probiotikách? Koža je veľmi podobná a v tejto súvislosti sa zvykne hovoriť o mikroflóre.

Keď je kožná mikroflóra v správnej rovnováhe – koža je zdravá.


Keď sa niektoré rody baktérií alebo húb nebezpečne premnožia – koža a nechty začnú trpieť infekciami, ako sú napr. nechtové mykózy.

Nechtová mykóza je veľmi bežný stav. Je zapríčinená určitými typmi húb, ktoré na nej rastú vo veľkom množstve, na nechtoch, okolo nich a pod nechtovým lôžkom. Jedným z najčastejších typov húb, ktoré spôsobujú nechtovú mykózu, sú dermatophyte. Môžete ich dostať, ak chodíte bosí v spoločných prezliekárňach, po manikúre alebo pedikúre, alebo dokonca ak nosíte staré prepotené topánky.

Ak už máte nechtovú mykózu, je niekoľko vecí, ktoré môžete urobiť na zlepšenie situácie:

  • Noste topánky, ktoré sú vyrobené zo vzdušných materiálov ako je koža
  • Ak máte mykózu na nechtoch prstov, umývajte si nohy pravidelne
  • Udržiavajte nohy svieže, pretože horúce, vlhké, prepotené topánky alebo ponožky podporujú rozvoj mykotickej infekcie

Hocikto môže dostať nechtovú mykózu, čím ste však starší, tým je riziko vyššie. S pribúdajúcim vekom sa nechty poškodzujú nosením nesprávnej obuvi alebo pri agresívnych kontaktných športoch. Keď sú nechty poškodené alebo majú drobné praskliny, nechtová mykóza dokáže nájsť miesto, kde sa pokojne usadí a rastie, čo sa jej darí aj v závislosti od toho, aký odolný je váš imunitný systém. Čím je človek starší, tým sa imunitný systém viac namáha a jeho funkcia sa môže oslabiť.

Existuje tiež väčšia pravdepodobnosť dostať nechtovú mykózu na nechty nôh než na nechty rúk. Prečo? Pretože nohy sú obvykle teplejšie a viac spotené ako ruky a toto sú presne podmienky, ktoré vyhovujú nechtovej mykóze.

Olej Tea Tree a nechtové mykózy

Olej Tea Tree je prírodný antiseptický prostriedok, ktorý ľudia používali dávno predtým, ako zistili prečo zaberá a pretože je čajovníková rastlina pôvodom z Austrálie, boli to práve kmene aborigénov, ktorí prví objavili úžasné liečivé vlastnosti tejto rastliny. Vedci však začali uznávať, že tieto starobylé liečivé prostriedky majú skutočne účinok, až od roku 1920.

V tom čase bol ich účinok pri liečení infekcií a kožných chorôb dokonca lepší ako u lekárskych postupov. Olej Tea Tree sa rýchlo stal taký populárny, že každý austrálsky vojak dostal počas 2. svetovej vojny do výbavy fľaštičku s týmto olejom.

Prospešným následkom antiseptickej povahy oleja Tea Tree je to, že účinne dokáže uľaviť od bolestivých sprievodných javov častého svrbenia problémovej kože a nechtov. Olej Tea Tree pomáha utíšiť dráždivé sprievodné javy nechtovej mykózy.


Pripravte nechty pred aplikáciou oleja Tea Tree

Pred použitím produktu s obsahom oleja Tea Tree na nechty je dôležité najskôr nechty pripraviť. Predstavte si, že sa pokúšate umyť vlasy šampónom bez toho, aby ste ich najskôr namočili – nebude to fungovať a to isté platí pre použitie oleja Tea Tree na nechty.

Krok 1. Zbavte sa plochy nechtu, ktorá je postihnutá nechtovou mykózou

Najskôr je potrebné odstrániť tie plochy z nechtov, ktoré sú ťažko postihnuté plesňou. To znamená, ak sa dajú ľahko odstrániť. Pozrite sa na to ako na strihanie nechtov. Musíte odstrániť čo najviac nakazeného nechtu ako je to bezpečne možné.

Krok 2. Ošetrite pilníkom zostávajúce plochy nechtu, ktoré sú postihnuté nechtovou mykózou

Keď pomocou klieští alebo nožníc na nechty odstránite nakazené plochy nechtu, použite pilník na nechty a odstráňte posledné zostávajúce plochy, ktoré sa ešte dajú bezpečne odstrániť. Cieľom je odstrániť čo najviac z nakazeného nechtu pred ošetrením olejom Tea Tree. Tým sa docieli maximálny účinok akéhokoľvek použitého ošetrenia.

Krok 3. Dôkladne umyte nechty, aby sa odstránil plesňový prach z postihnutého nechtu

Teraz, keď ste odrezali a odstránili nakazené plochy nechtu, je čas opláchnuť drobné úlomky. Možno ich nevidíte, ale skoro určite sú stále tam. Starostlivo umyte vlažnou vodou a jemným sprchovým gélom (prednostne s vyváženým pH).

Krok 4. Starostlivo osušte nechty a dbajte na to, aby ste ich nepodráždili energickým trením

Pamätáte si, že plesne rastú v teplom a vlhkom prostredí? Preto je dôkladné, ale pritom jemné usušenie nôh veľmi dôležité. Zatláčajte nohy alebo ruky do suchého uteráka, nechajte vsiaknuť vlhkosť, ale nedrhnite.

Ako treba aplikovať olej Tea Tree na nechty

Keď sú nechty pripravené, je čas použiť vybraný prípravok na ošetrenie s obsahom oleja Tea Tree. Keďže olej Tea Tree je aktívna zložka, uistite sa, že ste urobili správne kroky pre jeho použitie. Aktívne zložky aplikované správnym spôsobom budú mať priaznivé účinky na nechty. Aktívne zložky aplikované nesprávnym spôsobom môžu spôsobiť horšie podráždenie a bolesť.

Krok 1. Naneste olej Tea Tree na bavlnený tampón alebo vankúšik.

Je dôležité nepomáhať plesniam, ktoré napadli necht (nechty) v ďalšom šírení tak, že sa použije bavlnený vankúšik alebo tampón, ktoré vylúčia prenos plesne z nohy na ruku alebo z ruky na ruku.

Krok 2. Lokálne ošetrite miesta na nechte postihnuté nechtovou mykózou vrátane okolitej kože

Po nanesení roztoku oleja Tea Tree na nechty nechajte chvíľu pôsobiť. Je to obzvlášť dôležité pre nechtovú mykózu, ktorá postihla nechty na veľkých palcoch, pretože ponožky a topánky môžu rýchlo zotrieť liečivý olej.

Krok 3. Opakujte dvakrát denne.

Opakujte kroky 2 až 3 dvakrát denne, aby bolo ošetrenie napadnutých nechtov olejom Tea Tree účinné.


Symptómy, že trpíte nechtovou mykózou

Keď sú palce na rukách alebo nohách žlté, zhrubnuté, krehké a šupinaté, je veľmi pravdepodobné, že máte nechtovú mykózu. Malé množstvo plesne vám nespôsobí problém, ale ak plesne dostanú príležitosť na rast, plesňová infekcia sa rozvinie na celé nechty.

Pri koreni nechtu dochádza k nadmernému rastu plesne. Stane sa to vtedy, ak nechtová pleseň nie je schopná prirodzene rásť na prstoch alebo nechtoch. Obmedzením jej rastu sa na postihnutej ploche dostaví úľava od sprievodných javov spojených s týmto stavom, ako sú bolesť, svrbenie a precitlivená koža.

Spolu s ústupom plesne sa postupne stratia aj sprievodné javy. Trvá to samozrejme určitý čas a preto musíte pravidelne ošetrovať postihnuté miesto. Postihnuté miesta nechtu budú potrebovať rásť a boľavé, precitlivené plochy kože sa budú potrebovať zahojiť. Je to normálne a znamená to, že riešite príčinu nechtovej plesne dlhodobo.

Ako predchádzať nákaze nechtovou mykózou

Akonáhle začnete ošetrovať nechtovú mykózu, bude tiež potrebné prijať preventívne opatrenia, aby sa mykóza nešírila znovu. Nasledujúce kroky zaistia, že sa aktuálny stav vyrieši a tiež zabránia opakovaniu. Prevencia tiež pomôže ošetriť terajšiu nechtovú mykózu oveľa rýchlejšie. Treba urobiť nasledovné:

  • Vyhýbajte sa chôdzi naboso vo verejných prezliekárňach

Podobne ako možno dostať bradavice, keď človek chodí bosý v prezliekárni na kúpalisku, tak isto možno dostať nechtovú mykózu. Riziku nákazy sa dá zabrániť, ak vo verejných prezliekárňach nosíme plastové prezuvky.

  • Pravidelne si umývajte nohy

Ako často si umývate nohy? Umývate si ich po vyzutí tesných topánok, ktoré ste nosili celý deň? Hneď po tréningu alebo behu, keď ste mali obuté tenisky? Posledná vec pred spaním? Udržiavaním nôh v čistote a bez lepkavej spotenej vrstvy podporíte prevenciu opakovania nechtovej mykózy. Pamätajte, že nechtová mykóza má rada teplé a vlhké prostredie. Ak sa postaráte o to, aby boli vaše nohy čisté a suché, máte spolovice vyhrané.

  • Noste priedušné topánky a priedušné/absorbujúce ponožky

Kožené topánky sú priedušné. Existuje niekoľko nekožených priedušných alternatív, ale väčšina syntetických materiálov nie je priedušných. Nosenie topánok, ktoré nie sú priedušné je niečo podobné, ako plastové vrecko natiahnuté na kožu; veľmi skoro sa začnete potiť. Ak zisťujete, že máte často vlhké nohy – to je dôvodom. Riešením je nosenie absorbujúcich ponožiek a topánok z priedušného materiálu.

  • Udržiavajte plochy postihnuté nechtovou mykózou suché a vetrané

Kľúčom k prevenciu nechtových plesní je vytvorenie takého prostredia na nechtoch, nohách a rukách, ktoré je pre nich nehostinné. Chcete premeniť teplý a pohodlný gauč na nehostinnú a suchú púšť. Nechtová mykóza prosperuje hlavne na nohách, pretože nohy sú obvykle teplé a mierne vlhké. Nadbytočnú vlhkosť pomôže odstrániť absorpčný púder ako je mastencový prášok alebo prírodná alternatíva, akou je prášok z ovsenej múky.

Často kladené otázky

Je nechtová mykóza nákazlivá?

Áno, nechtová mykóza je nákazlivá. Môže sa rozšíriť z nechtu na necht alebo z jedného na druhého človeka. Taktiež sa dá nakaziť zdieľaním klieští na nechty alebo v spoločných prezliekárňach.

Čo spôsobuje nechtové mykózy?

Nechtová mykóza je infekciou nechtov malými mikroorganizmami zvanými plesne. Riziko nákazy sa zvyšuje pri poškodení nechtov, ktoré umožní plesniam rásť vo vnútri malých prasklín.

Môžem ísť na pedikúru ak mám nechtovú mykózu?

Áno. Nechtová mykóza je nákazlivá a prenáša sa, ak kliešte a iné nástroje na ošetrenie nechtov nie sú náležite dezinfikované a tak sa môžu prenášať mikroorganizmy, ktoré spôsobujú nechtovú mykózu.

Môže lak na nechty spôsobiť nechtovú mykózu?

Lak na nechty nemôže spôsobiť nechtovú mykózu. Môže však prispieť k zhoršeniu stavu. Plesne sa rozmnožujú v teplom a vlhkom prostredí a lak na nechty môže pôsobiť ako bariéra, ktorá bráni nechtom v dýchaní.

Môže sa nechtová mykóza rozšíriť na kožu?

Existuje mnoho rôznych typov plesní, ktoré sú zodpovedné za nechtovú mykózu a niektoré sa dokážu rozšíriť aj na kožu. Atletická noha je bežnou kožnou infekciou a je často prevádzaná nechtovou mykózou.