Použitie oleja Tea Tree na tvár

Odborne aktualizované: 27/10/2020

Olej Tea Tree, známy tiež ako Melaleuca olej, je vysoko účinný esenciálny olej, ktorý má mnohoraké použitie a výhody. Tento olej je extrahovaný z Melaleuca alternifolia a môže sa aplikovať na tvár a telo na ošetrenie pupienkov, aj ako aktívna zložka pre produkty starostlivosti o pleť.

Napriek tomu, že olej Tea Tree sa používal po mnoho storočí na starostlivosť a ošetrenie pleti, len nedávno získal celosvetovú popularitu. Keďže jeho výhodné vlastnosti boli zdokumentované, mnohé kozmetické spoločnosti začali pridávať olej Tea Tree do svojich produktov ako kľúčovú aktívnu zložku. Produkty s olejom Tea Tree sa teraz dajú nájsť skoro v každej domácnosti, zvlášť v rodinách s malými deťmi, staršími ľuďmi alebo s ľuďmi s citlivou pleťou.

Prečítajte si informácie od Anne Thestrup Meimbresse

Anne, lekáreň vo Varde
Anne má titul MSc v odbore Farmácia na University of Southern Denmark a niekoľko rokov pracuje ako farmaceutka v lekárni v dánskom Varde. Poskytuje rady zákazníkom aj lekárom týkajúce sa správneho používania zdravotníckych výrobkov.

Čo je olej Tea Tree?

Olej Tea Tree je prírodným rastlinným extraktom z domorodej austrálskej rastliny Melaleuca alternifolia. Olej sa extrahuje parnou destiláciou listov rastliny. Olej je prírodnou látkou, ktorá je pre svoje liečivé vlastnosti tak vysoko cenená a ktorú nemožno reprodukovať.

Tento esenciálny olej má silné antibakteriálne a antiseptické vlastnosti, ktoré pomáhajú bojovať s ťažkými a nepríjemnými stavmi pokožky, ako prírodná alternatíva liekov a produktov pre starostlivosť o pleť, dostupných na trhu, ktoré môžu obsahovať nešetrné chemikálie. Olej Tea Tree je toxický, ak sa skonzumuje, ale v nízkych koncentráciách sa môže bezpečne používať povrchovo, teda na pokožku.


Počas posledného storočia sa tento prchavý esenciálny olej, ktorý pochádza z domorodej austrálskej rastliny Melaleuca alternifolia, rozsiahle používal po celej Austrálii. Austrálski vojaci dokonca dostali do výbavy svojej lekárničky čistý olej Tea Tree, aby im pomáhal liečiť rany a predchádzať vážnym infekciám z rezných rán a poranení kože. O domorodých obyvateľoch Austrálie sa tiež vedelo, že drvia listy čajovníkového stromu a získavajú olej, ktorý potom inhalujú pri liečení kašľa a prechladnutia.

Ako sa používa olej Tea Tree na tvár

Olej Tea Tree je vysoko cenený pre použitie na pokožku tváre, pretože ponúka mnohoraké výhody.

Pri starostlivosti o tvár odporúčame postupovať podľa nasledujúcich troch krokov:

Krok 1.

Každé ráno a večer dôkladne čistiť pokožku jemnými krúživými pohybmi, pomocou vlažnej vody a krémového alebo penového čistiaceho prípravku. Čistiaci prípravok na tvár od Australian Bodycare obsahuje olej Tea Tree, ktorý pomáha pôsobiť proti baktériám, je jemný, nevysušuje a je veľmi účinný. Bez potreby drhnutia pokožky odstráni špinu, baktérie, make-up a iné látky, ktoré môžu upchávať póry.

Krok 2.

Po vyčistení použite vhodné tonikum, ktoré pomáha osviežiť pokožku a odstrániť prebytočný čistiaci prípravok. Znova je dôležité, aby ste použili produkt, ktorý je špeciálne vhodný pre pokožku s pupienkami. U tonizujúceho prípravku na tvár je dôležité, aby bol tento produkt jemný, účinne čistil póry a zároveň obsahoval olej Tea Tree, pôsobiaci proti výskytu baktérií v póroch.

Krok 3.

Vždy je lákavé nadmerne drhnúť alebo čistiť pleť v nádeji, že takto sa z pokožky odstránia nedostatky, vyrážky alebo pupienky, čo však nie je pravda. Navyše existuje riziko získania nadmerne suchej a podráždenej pleti, ktorá bude produkovať väčšie množstva mazu. Čistenie musí byť pravidelné a jemné, vždy musí nasledovať tonikum, potom vhodný hydratačný prípravok pre daný typ pleti, ktorý má byť jemný, nedráždivý, má udržiavať úroveň hydratácie pokožky a pôsobiť proti baktériám.

Face tonic

Face tonic

€9,99

Zobraziť výrobok


Neodporúčame používať olej Tea Tree ako hydratačný prípravok. Namiesto toho zvoľte dobre testovaný hydratačný prípravok s obsahom oleja Tea Tree. Môžete tiež pridať čistý olej Tea Tree do niektorého vášho prípravku, ktorý v súčasnosti používate a pomôcť zlepšiť stav vašej pleti, ako napríklad …

Ošetrenie pleti náchylnej na tvorbu vyrážok a pupienkov

Výskum ukázal, že päť percent roztokov s olejom Tea Tree pôsobí tak, ako benzoylperoxid. Zmiešaním niekoľkých kvapiek oleja Tea Tree s dvadsiatimi až štyridsiatimi kvapkami výťažku z hamamelu virgínskeho a nanesením na postihnuté miesta na tvári raz alebo dvakrát denne pomocou vaty môžete začať čistiť pokožku náchylnú na tvorbu vyrážok  a pupienkov použitím čisto prírodných produktov. Benzoylperoxid je najlepší liečivý prípravok, aký možno dostať v drogérii proti vyrážkam a pupienkom, avšak môže spôsobiť začervenanie a vločkovanie, pričom olej Tea Tree, ak sa používa v malých množstvách, môže skutočne bojovať proti tvorbe vyrážok a pupienkov a vyliečiť symptómy zápalu. Vyrážky a pupienky sa často objavujú na čele, nose, brade a lícach a toto riešenie je dostatočne jemné, aby sa mohlo použiť na každom z týchto miest.

Zosvetlenie tkaniva jaziev

Vyrážky, pupienky a iné stavy kože môžu byť menej nepríjemné ako nevzhľadné jazvy na tele. Niekoľko kvapiek oleja Tea Tree v polievkovej lyžici prírodného medu môže pomôcť zosvetliť jazvy a obnoviť prirodzenú rovnováhu pokožky. Masírujte touto zmesou povrch jazvy niekoľko minút a nechajte vyschnúť, potom opláchnite studenou vodou. Túto procedúru opakujte denne a uvidíte, že jazvy prirodzene vyblednú.

Ošetrenie suchej pokožky

Použitím niekoľkých kvapiek čistého oleja Tea Tree zmiešaného s nosným olejom ako mandľový olej a masírovaním do pokožky sa môžete zbaviť suchej pokožky. Zlepší pružnosť a jemnosť pokožky.  Procedúra sa odporúča tesne pred sprchovaním. Ak budete naďalej používať túto zmes pravidelne, vaša pokožka bude viac hydratovaná a je menej pravdepodobné, že bude suchá.

Použitie na odstraňovanie make-upu

Olej Tea Tree sa môže použiť na odstránenie make-upu, keď sa zmieša štvrtina šálky repkového alebo olivového oleja a desať kvapiek oleja Tea Tree v sterilizovanej vzduchotesnej nádobe. Pred použitím zmes dôkladne premiešajte. Olej Tea Tree bude účinný ako prevencia vyrážok pri odstraňovaní make-upu a uvoľňovaní upchatých pórov. Nosný olej, v tomto prípade repkový alebo olivový, pomáhajú hydratovať pokožku a vyhladiť jemné vrásky. Toto riešenie je ideálne pre tých, ktorí majú citlivú pleť a sú náchylní na nepriaznivé reakcie. Pamätajte však, že táto zmes nie je vhodná na odlíčenie namaľovaných očí.

Namočte vatový tampón do roztoku a utieraním tváre odstraňujte make-up, pokožku dôkladne opláchnite vlažnou vodou, pokračujte použitím tonika na odstránenie zvyšných prípravkov a vyhlaďte pokožku. Pravidelným používaním oleja Tea Tree ako súčasti prípravkov vášho rutinného odstraňovania make-upu dokážete zlepšiť zdravotný stav pokožky a ochrániť ju pred vyrážkami, spôsobenými baktériami. Niektoré z nich môžu byť spôsobené špinavými štetcami na nanášanie make-upu.

Ako tonikum

Pleťové tonikum ako súčasť rutinnej starostlivosti o pokožku; pomôže pri odstraňovaní rôznych nečistôt, ktoré stále zostávajú po očistení tváre pomocou čistiaceho prípravku. Použitím doma vyrobeného tonika s obsahom oleja Tea Tree získate cenovo efektívny spôsob ošetrenia pupienkov a nedostatkov pleti vďaka antibakteriálnym, antiseptickým a antibakteriálnym vlastnostiam. Tonikum s obsahom oleja Tea Tree dokáže upokojiť pokožku tváre a dá sa pripraviť doma pomocou fľaše s rozprašovačom, vody a malého množstva esenciálneho oleja.

Naplňte fľašu s rozprašovačom vodou a na každých 25ml pridajte desať kvapiek oleja Tea Tree a päť kvapiek esenciálnych olejov. Pred každým použitím dobre zatraste fľašou, aby sa obsah premiešal a používajte ľahkým sprejovaním dvakrát denne po očistení tváre. Následne použite svoj obľúbený hydratačný prípravok.

Ak chcete použiť olej Tea Tree na tvár, odporúčame používať len schválené produkty, ktoré už obsahujú potrebné množstvo oleja Tea Tree . Týmto spôsobom budete mať istotu, že dosiahnete dobrý a bezpečný výsledok.


Výhody používania oleja Tea Tree na tvár

Olej Tea Tree je praktický, lacný a ako je uvedené vyššie, má niekoľko možností použitia na pokožku. Je často cenený ako najlepší spomedzi všetkých dostupných rastlinných olejov. Výskumy naozaj potvrdzujú, že obsahuje takmer sto samostatných zložiek, ktoré prispievajú k množstvu klasických spôsobov využitia, ktoré olej Tea Tree ponúka.

Tento rastlinný extrakt je antibakteriálnou prísadou, to znamená, že môže zastaviť rast baktérií a zabrániť ich vývoju alebo rozširovaniu infekcií.

Keď máte špinavú pokožku, je dôležité čistiť a umývať ju ráno aj večer, aby sa odstránili baktérie. Netreba však umývanie preháňať, aby sa nezničilo hydratovanie pokožky.

Pokožka musí byť hydratovaná a chránená. Olej Tea Tree má priaznivý účinok pri pupienkoch a nečistej pleti vďaka antibakteriálnemu účinku (pupienky sa objavujú pre vývoj baktérií v upchatých mazových žľazách).

Na trhu existujú mydlá na pupienky, čistiace prípravky na tvár s pupienkami a krémy na tvár s pupienkami, obsahujúce olej Tea Tree, kde je olej pridaný v primeranom množstve tak, aby bol produkt účinný.

Často kladené otázky o oleji Tea Tree pre použitie na tvár

Je olej Tea Tree dobrý na tvár?

Olej Tea Tree je vynikajúci prírodný rastlinný extrakt, ktorý je bezpečný pre použitie na tvár. Tento esenciálny olej má mnoho liečivých vlastností a môže poskytnúť spoľahlivú ochranu pokožky, bez ohľadu na to aká je citlivá.

Ako použiť olej Tea Tree na tvár?

Olej Tea Tree sa môže používať na tvár viacerými spôsobmi, buď riedený s nosným olejom, alebo primiešaný do obľúbeného produktu pre starostlivosť o pleť. Niekedy sa prípravky sa oplachujú z tváre krátko po nanesení, inokedy sa prípravky s obsahom oleja Tea Tree ponechávajú na pokožke niekoľko hodín.

Môžem naniesť olej Tea Tree priamo na tvár?

Odporúčame, aby ste nikdy nepoužívali čistý olej Tea Tree priamo na pokožku.

Aké je použitie oleja Tea Tree na tvár?

Olej Tea Tree sa môže používať na tvár na ošetrenie vyrážok, pupienkov, nedostatkov pleti, suchej pokožky, infekcie a iných problémov, ako sú lupiny alebo suchá pokožka hlavy. Olej má antibakteriálne a antiseptické vlastnosti, ktoré z neho robia ideálny prípravok na ošetrenie a upokojenie pokožky. Pravidelné používanie oleja Tea Tree tiež z neho robí ideálnu aktívnu zložku prípravkov pre ochranu pleti a na odstránenie nedostatkov pleti a jaziev.

Face wash

Face wash

€12,99

Zobraziť výrobok