Jedenásť prípadov použitia oleja Tea Tree

Odborne aktualizované: 27/10/2020

Prírodný rastlinný extrakt, olej Tea Tree, je dobre známy pre svoje silné antibakteriálne vlastnosti. V ďalšej časti sa pozrieme na niektoré zo známych výhod oleja Tea Tree a mnohoraké spôsoby, akými sa dobré vlastnosti tohto prírodného extraktu dajú využiť.

Prečítajte si informácie od Anne Thestrup Meimbresse

Anne, lekáreň vo Varde
Anne má titul MSc v odbore Farmácia na University of Southern Denmark a niekoľko rokov pracuje ako farmaceutka v lekárni v dánskom Varde. Poskytuje rady zákazníkom aj lekárom týkajúce sa správneho používania zdravotníckych výrobkov.

1. Ošetrenie pupienkov a pokožky náchylnej na akné

Silné antibakteriálne zložky, nachádzajúce sa v oleji Tea Tree, z neho robia vynikajúcu voľbu pre ošetrenie pokožky náchylnej na akné. Stačí, ak len malé množstva oleja prenikne do pokožky a odblokuje mazové žľazy od nahromadeného kožného mazu a odumretých kožných buniek.

Olej Tea Tree dokáže tiež vysušiť čierne bodky, pupienky a iné vyrážky a tak postupom času zmenšiť ich veľkosť. Je však dôležité pripomenúť, že aj keď použitie oleja Tea Tree môže zlepšiť kondíciu pokožky, použitie príliš veľkého množstva oleja Tea Tree môže vysušovať kožu a tým vyprovokovať telo k nadmernej produkcii kožného mazu a následne viesť k zhoršenie stavu pokožky.


Tip: Odporúčame používanie dobre testovaných hotových produktov, obsahujúcich olej Tea Tree v dávke, ktorá je primerane potrebná na boj proti pupienkom a akné a zároveň je šetrná k pokožke.

Môžete ošetrovať vyrážky na čele, lícach alebo nose zmiešaním niekoľkých kvapiek čistého oleja Tea Tree v čajovej lyžičke výťažku hamamelu virgínskeho a nanášať pomocou vaty. Zmes treba ponechať na ošetrovanom mieste niekoľko hodín alebo cez noc, aby sa dostavili lepšie účinky.

Vyrážky na chrbte, hrudi a inde na tele ošetrujte kúpeľom s olejom Tea Tree. Pridajte niekoľko kvapiek oleja do svojho pravidelného kúpeľa, ktorý má trvať aspoň desať minút. Táto metóda pôsobí proti baktériám a vedie k viditeľne sviežej, žiariacej a zdravo vyzerajúcej pokožke.

2. Zosvetlenie jaziev

Olej Tea Tree sa dá zakomponovať do prípravkov rutinnej starostlivosti o tvár a pokožku na zmiernenie vzhľadu nedostatkov pleti, alebo si môžete kúpiť hotový, bezpečne testovaný prípravok s olejom Tea Tree. Olej Tea Tree obsahuje antioxidanty, ktoré podporujú regeneráciu kožných buniek; je tiež oveľa lacnejší a je prírodnou alternatívou k drahým kozmetickým krémom. Ak budete denne používať olej Tea Tree zmiešaný s nosným olejom, alebo sérum s olejom Tea Tree a budete masírovať jazvy touto zmesou až kým sa úplne neabsorbuje, docielite zlepšenie vzhľadu vašej pokožky.

3. Ošetrenie rezných rán a infekcií

Ak ste sa porezali, alebo máte drobnú infekciu na nekrytej rane, môžete použiť olej Tea Tree v kombinácii s levanduľovým esenciálnym olejom a doma vyrobenou masťou. Najskôr dôkladne vypláchnite ranu vodou a potom rozpusťte dve kvapky oleja Tea Tree a levanduľový olej v troche jojobového oleja, naneste na reznú ranu a prikryte obväzom, aby ste predišli infekcii.

4. Ošetrenie miest zapálených po holení

Miesta, ktoré sa zapália po holení, môžu byť nevzhľadné, nepríjemné a dokonca bolestivé, ak zostanú neošetrené. Naneste malé množstvo oleja Tea Tree na postihnuté miesta a tento prírodný sťahujúci prípravok zmierni podráždenie, spôsobené holením. Po holení pridajte niekoľko kvapiek oleja Tea Tree zriedeného s výťažkom z hamamelu virgínskeho na kus vaty a naneste na miesta pokožky, ktoré sú náchylné na zapálenie po holení. Mal by sa dostaviť ukľudňujúci a chladiaci pocit, ktorý poskytne úľavu.

Tea Tree Oil

Tea Tree Oil

€7,99

Zobraziť výrobok


5. Vyčistenie a zlepšenie stavu vlasov aj pokožky hlavy

Prirodzené terapeutické vlastnosti a čistiace schopnosti oleja Tea Tree z neho robia mimoriadne užitočnú prísadu do vášho šampónu. Pridaním niekoľkých kvapiek oleja Tea Tree do šampónu môžete predísť nahromadeniu chemikálií, mazu a odumretých kožných buniek na pokožke hlavy a dôkladne vyčistiť vlasy počas ich umývania.

Na zlepšenie stavu vlasov použite kokosový olej s niekoľkými kvapkami oleja Tea Tree, čo pomôže zlepšiť hydratáciu vlasov a dodá im zdravý jas. Masírujte túto zmes do pokožky hlavy a vtierajte do celých vlasov dvakrát týždenne a nechajte pôsobiť aspoň tridsať minút pred umytím vlasov.

6. Pre zdravšie vlasy

Olej Tea Tree dokáže tiež stimulovať prietok krvi do pokožky hlavy a vlasových folikulov, čo môže podporiť zdravší rast vlasov.

Pravidelné používanie oleja Tea Tree, alebo používanie šampónu/kondicionéra, prípadne masky s olejom Tea Tree, môže zlepšiť celkovú kondíciu pokožky hlavy a vlasov vďaka antibakteriálnym a antiseptickým vlastnostiam oleja. Pravidelné používanie oleja Tea Tree ochráni pokožku hlavy pred ďalšou infekciou, čo povedie k lepšej výžive vlasových korienkov a lepšiemu stavu vlasov.

7. Ošetrenie lupín

Lupiny sú spôsobené prirodzene sa vyskytujúcimi mikróbmi na pokožke hlavy. Keď sú tieto mikróby živené prirodzeným mazom na pokožke hlavy, vzniká vedľajší produkt, ktorý spôsobuje citlivosť a zápalovú odozvu vo forme svrbenia a vločkovej pokožky. Olej Tea Tree, použitý na pokožku hlavy vo forme šampónu, alebo zmesi nosných olejov, môže pomôcť liečiť suchú a svrbivú pokožku hlavy.

8. Ako dezinfekcia rúk

Doma si môžete pripraviť vlastný prírodný dezinfekčný prípravok na ruky zmiešaním Aloe Vera, oleja Tea Tree a levanduľového oleja vo fľaši s rozprašovačom. Aloe Vera je prospešné pre výživu a hydratáciu pokožky a oleje pôsobia ako antibakteriálne činidlá v dezinfekčnom prípravku.

9. Na podporu liečby symptómov nechtovej mykózy

Nechtová mykóza sa objavuje ako žltkasté nechty so zväčšenou hrúbkou a zmeneným tvarom. Ak sa nechty ponechajú neliečené, výsledkom môže byť značne bolestivý stav, nepohodlie až strata nechtu. Na udržanie čistých a kľudných nechtov sa dá použiť olej Tea Tree. Naneste niekoľko kvapiek riedeného oleja na postihnuté miesta. Zvýši sa tým aj hydratáciu nechtu a okolitej kože.

10. Na odstránenie vlasových vší

Napriek tomu, že dávnejšie štúdie odporúčali olej Tea Tree ako užitočný prípravok proti vlasovým všiam, vyčesávanie zostáva až doposiaľ najefektívnejším postupom proti vlasovým všiam. Na odstránenie vlasových vší sa odporúča použitie kondicionéra v kombinácii s hustým hrebeňom. Predchádzajúce výskumy odporúčali, že olej Tea Tree dokáže zabiť vlasové vši v zakuklenom a dospelom štádiu života, ako aj znížiť počet hníd, ktoré sa vyliahnu. Ak máte vlasové vši, pridajte olej Tea Tree do šampónu, alebo zmiešajte s nosným olejom. Používajte na zmiernenie podráždenie a na úľavu od svrbenia pokožky.

11. Na ošetrenie bodnutí a uštipnutí hmyzom

Olej Tea Tree je vysoko účinný pri ošetrení bodnutí po komároch a hmyze pretože pomáha redukovať opuch kože. Po zriedení oleja Tea Tree v nosnom oleji naneste na postihnuté miesto, minimalizuje sa svrbenie. Nezabudnite zakryť obväzom miesto bodnutia alebo uštipnutia, aby sa olej nevyparil, alebo nezotrel. Môžete opakovať ošetrenie postihnutého miesta dvakrát denne až do vyliečenia.

Vždy pamätajte na to, že pred použitím oleja Tea Tree na pokožku musíte vykonať náplasťový test, aby ste sa uistili, že nemáte nepriaznivú reakciu na olej. Ak spozorujete akékoľvek začervenanie, podráždenie alebo tvorbu vyrážok, opláchnite testované miesto a nepoužívajte znovu olej Tea Tree. Olej Tea Tree sa nikdy nesmie požiť ani aplikovať okolo úst, lebo môže byť jedovatý, ak sa skonzumuje hoci aj v malom množstve.


Aké sú výhody oleja Tea Tree?

Olej Tea Tree je prirodzene extrahovaný z austrálskej domorodej rastliny Melaleuca alternifolia. Proces extrakcie je jednoduchý a vyžaduje parnú destiláciu úzkych listov rastliny. Domorodí Austrálčania po stáročia dobre poznali výhodné účinky oleja Tea Tree a predstavili svoj ‘liečivý strom’ britskému cestovateľovi kapitánovi Cookovi, keď pricestoval do Austrálie v 18-tom storočí. Listy z rastliny ‘Melaleuca alternifolia’ padali do vody po mnoho stoviek rokov a menili tieto vody na antiseptické kúpele. Členovia posádky kapitána Cooka mali dovolené okúpať sa v tejto vode a zistili, že sa ich rany, rezné poranenia a podobné podráždené miesta na koži začínajú hojiť.

Počas druhej svetovej vojny zabezpečila austrálska armáda získanie vlastníctva akéhokoľvek zisku z oleja Tea Tree, keďže sa používal na liečenie zranených vojakov. Produkcia oleja Tea Tree sa stala dôležitým odvetvím priemyslu počas vojny a všetci vojaci dostali do výbavy malú fľaštičku oleja Tea Tree. Bolo im odporúčané použiť tento olej na liečbu poranení, rezných rán a bodnutí hmyzom. Vojaci zistili, že antiseptické vlastnosti oleja zmierňujú nepohodlie, čas hojenia sa skracuje a riziko ďalších infekcií sa znižuje.

V súčasnosti vedecké výskumy uvádzajú, aby že olej Tea Tree ponúka antiseptické a antibakteriálne vlastnosti, ktoré všetky sú výhodné pre liečenie a ošetrenie rôznych stavov pokožky, ako aj pre udržiavanie zdravia pokožky. Po pridaní oleja Tea Tree do prípravkov rutinnej starostlivosti o pokožku, alebo jeho použitím na úpravu stavov pokožky náchylnej na akné alebo lupiny, je možné pozorovať zlepšenie stavu v priebehu niekoľkých týždňov pravidelného používania tohto oleja.

Olej Tea Tree je považovaný za silný liečivý prípravok a mnohí ľudia ho preferujú ako prírodnú alternatívu k niektorým liekom a kozmetickým produktom pre starostlivosť o pleť, ktoré môžu obsahovať nešetrné chemikálie. V súčasnosti mnohé prípravky na čistenie tváre, šampóny a iné kozmetické produkty obsahujú olej Tea Tree ako svoju aktívnu zložku.

Tea Tree Oil

Tea Tree Oil

€7,99

Zobraziť výrobok