Ako používať olej Tea Tree na pleť náchylnú na akné

Odborne aktualizované: 27/10/2020

Akné môže byť frustrujúce, znervózňujúce a narúšajúce sebadôveru. Keď trpíte prejavmi akné, zdá sa vám, že akné sa vyskytli v najhoršom možnom momente – a je to veľmi nepríjemné. Môžete sa pritom cítiť ako tínedžer, ako outsider, ako niekto nadbytočný. Poznanie správnych krokov na upokojenie aknóznej pleti vám pomôže zostať nad vecou.

Prečítajte si informácie od Anne Thestrup Meimbresse

Anne, lekáreň vo Varde
Anne má titul MSc v odbore Farmácia na University of Southern Denmark a niekoľko rokov pracuje ako farmaceutka v lekárni v dánskom Varde. Poskytuje rady zákazníkom aj lekárom týkajúce sa správneho používania zdravotníckych výrobkov.

Čo je akné?

Akné je vedecky definované ako chronické zápalové ochorenie kože. “Chronické” popisuje akné ako nepretržitý, dlhodobý stav kože a “zápalové” popisuje spôsob, akým váš imunitný systém reaguje na tvorbu zapálených, ružovo-červených aknóznych vyrážok.

Akné je ochorením vlasových folikulov/pórov a mazových žliaz. Pre vznik akné je potrebná kombinácia 3 vecí. Prvou je, že koža nadmerne vylučuje kožný maz. Preto sú mastné a kombinované typy pokožky náchylné na vývoj akné. Druhou je, že koža sa neolupuje dostatočne rýchlo – obvykle sa kožné bunky skoro úplne obnovujú každých 30 dní. Keď sa prirodzené odlupovanie spomalí, odumreté kožné bunky sa zachytia vo vnútri pórov. A poslednou vecou je, že póry, uzavreté zátkami z mazu a odumretých kožných buniek, sa stávajú potravou pre baktérie spôsobujúce akné – Propionibacterium acnes. Počas rastu tieto baktérie uvoľňujú typ proteínu, na ktorý reaguje imunitný systém a dochádza k zápalu, ktorý sa prejavuje ako čierna bodka, pupienok, alebo vyrážka akné.


Akné je veľmi bežné počas puberty, keďže hormonálne zmeny spôsobujú intenzívnejšie vylučovanie mazu a tak sa začína cyklus, spôsobujúci akné. Hormonálne zmeny sú tiež príčinou, prečo sa ženy stávajú náchylné na prejavy akné počas svojho mesačného cyklu.

Výskyt akné však nepostihuje len tínedžerov a nie je spojený len s hormonálnymi zmenami počas menštruácie. Akné sa začína bežnejšie vyskytovať aj u dospelých, zapríčinené pravdepodobne stresom, nesprávnou výživou, zlým životným štýlom a inými stresormi.

Ak máte akné, vaša pokožka bude sužovaná zápalovými čiernymi bodkami – dajú sa ľahko rozpoznať, pretože spôsobujú ružovo-červené podráždenie. Môžu byť bolestivé, môžu tvoriť hlavičky zaplnené hnisom a po vyliečení môžu zanechať hnedé škvrny hyperpigmentácie.

Prečo použiť olej Tea Tree?

Olej Tea Tree Oil je prírodné antiseptikum, extrahované z listov austrálskej čajovníkovej rastliny. Dokáže pôsobiť proti rastu baktérií a mikróbov, čo je prospešné v boji proti náchylnosti pokožky na akné. Akonáhle sa odstráni jedna príčina, akné sa už nedokáže udržať na vašej pokožke. Používaním oleja Tea Tree sa dá pôsobiť proti rozmnožovaniu baktérie Propionibacterium acnes, ktorá je príčinou akné.

Vhodne riedený produkt s olejom Tea Tree v prvom rade podporuje spomalenie rozvoja akné a neskôr pomáha ako prevencia. Nakoľko olej Tea Tree je esenciálny, dokáže sa veľmi efektívnym spôsobom zapracovať do pórov, na miesto, kde sa akné tvorí. Preto je potrebné, aby prípravky proti akné prenikli až tam. Voda je odpudzovaná mazom, presne ako magnet, ale maz má rád olej, čím sa olej Tea Tree stáva perfektným roztokom pre mastnú pleť, náchylnú na akné.

Olej Tea Tree sa počas aplikácie mieša s prirodzeným mazom pokožky a predchádza, aby sa zablokované póry stali “potravou” pre baktérie spôsobujúce akné. Bez toho nemôžu aknózne baktérie rásť a týmto spôsobom sa dá predchádzať tvorbe akné.

Olej Tea Tree tiež účinne urýchľuje proces hojenia kože. Ocitli ste sa niekedy uviaznutí v cykle, že len čo čierne bodky vyzerajú, že sa liečia, už sa aj tvoria nové? Vtedy môže pomôcť olej Tea Tree. Vďaka svojim antiseptickým vlastnostiam dokáže olej Tea Tree blokovať rast škodlivých baktérií v čiernych bodkách, to znamená, že vaša pokožka sa dokáže rýchlo vyliečiť.


Ako používať olej Tea Tree na pokožku, ktorá je náchylná na akné?

Zbavovať sa akné znamená liečiť aspoň jednu, ale lepšie 2 alebo až 3 príčiny vzniku akné. To znamená baktérie spôsobujúce akné, nadmerné mastenie kože a slabé alebo pomalé odlupovanie kožných buniek. Vhodné postupy starostlivosti o pokožku môžu mať preto veľmi pozitívny vplyv na zbavovanie sa náchylnosti pokožky na akné.

V prvom rade musí každý postup starostlivosti o pleť bojujúcu s akné obsahovať účinný prostriedok na čistenie pleti, t.j. čistiaci prostriedok s olejom Tea Tree. Pokožka, ktorá je dôkladne vyčistená, nie je schopná udržať odumreté kožné bunky. Čistenie odstraňuje nadbytočný kožný maz, aj zachytené odumreté kožné bunky. Kozmetické produkty ako opaľovací krém, BB krém a podkladový krém bránia odumretým kožným bunkám v odlupovaní a vedú k tomu, že kožné bunky sú lepkavé a preto neschopné odlúpiť sa. Denné čistenie pleti napomáha predchádzať tomuto stavu.

Tip: Je dôležité zvoliť si čistiaci prípravok navrhnutý pre mastnú, zmiešanú pleť náchylnú na tvorbu akné. Produkty s olejom Tea Tree sú perfektnou voľbou.

Po vyčistení pokožky je užitočné aplikovať masku na tvár. Masky na tvár na báze ílu, akou je maska Australian Bodycare na báze ílu s prírodným olejom Tea Tree, sú najlepšie pre tento účel. Íl pomáha absorbovať nadbytočný kožný maz tak, že ho vyťahuje zvnútra pórov. Použite našu masku na tvár na báze ílu a vaša pokožka bude profitovať z prirodzeného antibakteriálneho pôsobenia olejov Tea Tree, ako aj z odlupovania vďaka škrupinám santalového orecha, ktoré podporia odstraňovanie odumretých kožných buniek a prevenciu akné. Jeden produkt s 3 jasnými výhodami.

Použitie hydratačného prípravku, ktorý pôsobí proti akné, je tiež veľmi dôležité na prevenciu akné. Ak máte pokožku náchylnú na akné, použitie hydratačného prípravku sa môže zdať tou poslednou vecou, ktorú chcete urobiť. Vašu pokožku vnímate už teraz ako dosť mastnú, tak prečo by ste mali chcieť alebo mať potrebu hydratovať? Zaujímavým tajomstvom mastného typu pleti je fakt, že často trpí nedostatkom určitého typu kožného tuku a preto ak zostane bez hydratácie, stupeň mastnoty a akné na pokožke sa len zhorší. Oleje ako šípkový a hroznový majú vysoký obsah tuku, ktorý vašej pokožke chýba.

Na hydratovanie pokožky si môžete doma vo vhodnom pomere pripraviť zmes šípkového oleja s olejom Tea Tree. Alebo prípadne kúpiť hydratačný prípravok, ktorý obsahuje obidve zložky. Použitie hydratačného prípravku pred spaním bude mať najväčší účinok na pokožku, lebo vtedy pokožka produkuje menej mazu a umožní hydratačnému prípravku, aby sa absorboval.

V neposlednom rade sa môžu čierne bodky, ktoré sa už vytvorili, ošetrovať miestne pomocou liečivého prípravku s olejom Tea Tree. Na čierne bodky sa často vyžaduje vyššia koncentrácia dávky aktívnych zložiek, aby sa rýchlo vyliečili. Preto použitie liečivých prípravkov, ktoré sa môžu aplikovať špeciálne na tieto miesta, vám pomôže zbaviť sa akné veľmi rýchlo. Lokálne aplikované liečivé prípravky, ktoré obsahujú antiseptický olej Tea Tree, sú veľmi účinné a prirodzene aktívne.

Face tonic

Face tonic

€9,99

Zobraziť výrobok

Použite krycí tyčinkový korektor

Počas doby, kým upravíte rutinné zvyklosti v starostlivosti o pleť takým spôsobom, aby ste sa zbavili akné, môžu byť perfektným riešením krycie tyčinkové korektory. Na rozdiel od podkladových prípravkov, ktorým chýba krycia schopnosť potrebná na prekrytie čiernych bodiek, krycie tyčinkové korektory používajú vysoké množstvo pigmentových zložiek, ktoré pomáhajú skryť a zamaskovať existujúce čierne bodky. Jednoducho naneste jemným krúživým pohybom na miesta pokožky postihnutej akné.

Ak uvažujete o používaní korektorov mimo bežnej starostlivosti o pleť, vedzte, že tiež môžu mať účinok proti akné. Pri výbere krycieho tyčinkového korektora hľadajte taký, ktorý obsahuje olej Tea Tree. Keďže prípravok sa aplikuje priamo na čiernu bodku, nachádza sa presne na mieste, kde môže prekryť, liečiť, aj pôsobiť proti akné.


Ako predchádzať akné

Akné nemusia vládnuť nad vašim životom, ak zvolíte správnu starostlivosť o pleť, výživu a životný štýl, ktoré budú pôsobiť ako prevencia. Ako sa to zhoduje s vašim prístupom? Dodržiavate všetky rady uvedené nižšie, aby ste sa zbavili akné?

  1. Používajte prípravky s olejom Tea Tree pre starostlivosť o pokožku. Olej Tea Tree je prírodným antiseptikom, ktorý pôsobí preventívne proti vzniku náchylnosti pleti na akné. Olej Tea Tree sa dá ľahko nájsť v prípravkoch pre starostlivosť o pleť, je nápomocný v čistiacich prípravkoch na pleť a dokonca ešte prospešnejší v prípravkoch, ktoré sa nezmývajú, ako sú tónovacie a hydratačné prípravky, ale aj lokálne liečivé prípravky.
  1. Zabezpečte pravidelné odlupovanie vašej pokožky. Baktérie akné sa množia na zátkach vytvorených z odumretej kože vnútri kožných pórov. Je pre nich jednoduché udržať sa tam, ak máte mastný typ pleti. Koža každého z nás sa nepretržite odlupuje, avšak pre mastný a zmiešaný typ pleti je ťažké zbavovať sa odumretých kožných buniek. Pravidelným odlupovaním kože sa podporuje urýchlenie prirodzeného procesu odlupovania kože a tým sa predchádza tvorbe zátok z odumretej kože a rastu aknóznych baktérií.
  1. Používajte vhodné oleje pre váš typ pleti. Je chybou nehydratovať pokožku náchylnú na akné, namiesto toho treba používať hydratačný prípravok bojujúci proti akné. Štúdie o koži ukázali, že oleje s vysokým obsahom kyseliny linoleovej skutočne pomáhajú znižovať existujúci počet čiernych bodiek ako aj počet tých, ktoré sa na koži vyvíjajú. Hydratačné prípravky, navrhnuté pre typy pleti náchylné na akné, by mali obsahovať oleje ako je šípkový a hroznový, ako aj zložky pôsobiace proti akné, napr. olej Tea Tree.
  1. Dodržiavajte diétu s nízkym obsahom cukru/nízkoglykemickú. Hormóny úzko súvisia s akné, pretože špecifické hormóny spôsobujú, že vaša pokožka sa stáva mastnejšou. Hormóny sa môžu prirodzene meniť počas puberty a menštruácie, tiež však môžu byť ovplyvnené stravou. Napríklad inzulín je hormón, ktorý sa uvoľňuje, keď konzumujeme potraviny s vysokým obsahom cukru. Jeho uvoľňovanie je sprevádzané iným hormónom, nazývaným IGF-1 (inzulínu podobný rastový hormón 1), ktorý je schopný aktivovať mazové žľazy k vyššej produkcii mazu. Sladkosti rozpoznáme veľmi ľahko, ale potraviny s vysokým glykemickým indexom ako napríklad chrumky, biele zemiaky a biely chlieb sa často prehliadajú.
  1. Vylúčte konzumáciu mliečnych výrobkov. Mliečne výrobky tiež môžu spôsobiť zmenu hladiny hormónov. Po prvé, obsahujú cukor, a po druhé, prirodzene obsahujú hormóny, ktoré sú prospešné pre rast teliatok. Konzumáciou mliečnych výrobkov môžeme podporiť hormóny, ktoré napomáhajú rastu akné.
  1. Upravte hladinu vášho stresu. Prepojenie mozog-koža je reálne. Stres priamo ovplyvňuje imunitný systém, pričom ho oslabuje pre boj s chorobami. Akné je chorobou kože a preto sa jeho stav môže zhoršiť v období stresu. Telesné cvičenia a odpočinok sú skvelým spôsobmi na zmiernenie vášho stresu. Vynikajúcim riešením sú aj svalové a dýchacie cvičenia ako joga a Pilates.

Často kladené otázky

Čo je akné

Akné je chronické zápalové ochorenie kože, ktoré vzniká kombináciou 3 faktorov; nadbytok kožného mazu, zachytené odumreté kožné bunky a baktérie spôsobujúce akné. Akné často začína v puberte, nakoľko hormonálne zmeny môžu zvýšiť produkciu kožného mazu. V súčasnosti je však extrémne bežné aj u dospelých.

Čo je olej Tea Tree?

Olej Tea Tree je prírodné antiseptikum, ktoré pôsobí proti čiernym bodkám, náchylnosti pokožky na akné, infekcii kože a podobne.

 

Ako riediť olej Tea Tree pre akné

Väčšina obchodov priniesla produkty s olejom Tea Tree proti akné využívajúc koncentrácie 0,1 až 1% oleja Tea Tree. V domácej zmesi sa môže použiť nasledujúce riedenie. Použite napr. 99 gramov šípkového oleja a 1 gram oleja Tea Tree. Dbajte na dodržiavanie pokynov pre riedenie, uvedených na vašej fľaštičke oleja Tea Tree.

Kde možno kúpiť olej Tea Tree proti akné

Olej Tea Tree sa dá kúpiť online alebo v renomovanej lekárni alebo drogérii. Pri kúpe je najlepšie hľadať olej Tea Tree od Australian Bodycare, u ktorého sa najčastejšie vyskytuje vysoký obsah terpinen-4-ol, hlavnej aktívnej zložky v oleji Tea Tree.

Čo spôsobuje akné

Akné je spôsobené kombináciou 3 faktorov; zvýšená produkcia kožného mazu, odumreté kožné bunky zachytené vnútri pórov a nárast výskytu baktérie spôsobujúcej akné – Propionibacterium acnes. Akné začína vnútri pórov; kde mastné zátky odumretej kože živia baktérie spôsobujúce akné, dochádza k následnému zapáleniu a tvorbe čiernych bodiek.

Ako prekryť akné

Akné sa dá najlepšie prekryť tyčinkovým korektorom, ktorý je nekomedogénny, t.j. neupcháva póry, a ktorý obsahuje zložku pôsobiacu proti akné ako napríklad olej Tea Tree. Krycí tyčinkový korektor sa môže používať priamo na čierne bodky na zamaskovanie ich vzhľadu.

Pomáha kokosový olej proti akné

Kokosový olej obsahuje skoro 50% zložky zvanej kyselina laurová, ktorá je antiseptická, ale tiež dokáže upchať póry, t.j. je komedogénna. Kyselina laurová môže podporovať prevenciu rozmnožovania baktérií zapríčiňujúcich akné, avšak môže tiež upchávať póry a zhoršovať stav. U kože, ktorá je náchylná na akné, sa treba vyhýbať kokosovému oleju a uprednostňovať oleje ako je napríklad šípkový.

Pomáha zubná pasta zbaviť sa akné

Zubná pasta vysušuje kožu a preto môže vysušiť aj čierne bodky, pupienky a vyrážky akné. Neodporúča sa ako liečivý prostriedok proti akné, pretože vysušovanie kože je dráždivé a môže viesť k zápalu. Akné je zápalový stav preto sa treba vyhýbať starostlivosti o pokožku, ktorá spôsobuje zápal kože.

Spôsobuje stres akné

Stres nemôže zapríčiniť akné, ale môže ho vyprovokovať alebo zhoršiť stav. Stres ovplyvňuje imunitnú funkciu tela a preto sa môžu počas stresu zhoršiť zápalové kožné ochorenia ako je akné.

Face wash

Face wash

€12,99

Zobraziť výrobok