Ako sa zbaviť suchej pokožky hlavy – sedem trikov, ktoré musíte poznať

Odborne aktualizované: 27/10/2020

Každý z nás v určitom okamihu zažil problémy so suchou pokožkou hlavy; bez ošetrenia však môžu prerásť do chronického stavu a viesť k svrbeniu a lupinám. Nasledujúci zoznam odporúčaní a liečivých prostriedkov môže byť práve tým, čo potrebujete na obnovenie hydratácie a získanie zdravých hustých vlasov.

Prečítajte si informácie od Anne Thestrup Meimbresse

Anne, lekáreň vo Varde
Anne má titul MSc v odbore Farmácia na University of Southern Denmark a niekoľko rokov pracuje ako farmaceutka v lekárni v dánskom Varde. Poskytuje rady zákazníkom aj lekárom týkajúce sa správneho používania zdravotníckych výrobkov.

1. Masáž pokožky hlavy;

Pravdepodobne najúčinnejším a najjednoduchším liečivým prostriedkom pre suchú pokožku hlavy je jej masáž. Môžete si dopriať jemnú masáž jednoduchým trením prstov, jemným krúživým pohybom po pokožke hlavy počas nanášania šampónu alebo oleja. Masáže pokožky hlavy stimulujú prirodzenú produkciu mazu a zvyšujú prietok krvi smerom k vlasovým folikulom, teda umožňujú im prijať viac živín a podporiť tak rast vlasov. Použitie vlažných olejov počas masáže môže byť nielen terapeutické, ale tiež pôsobiť ako prirodzený protizápalový, protiplesňový a antibakteriálny prostriedok, ktorý vyrieši svrbenie a upokojí pokožku hlavy.


Odporúča sa rozčesávanie vlasov pomocou kefy, nakoľko unikátna štruktúra diviačích štetín dokáže preniesť maz, prirodzene vytvorený pokožkou hlavy, na celú plochu vlasov a až na konce vlasových stvolov. Výsledkom sú lesklé vlasy v dobrej kondícii, zbavené akejkoľvek mastnoty alebo nánosov vytvorených z vlasových produktov na pokožke hlavy. Jemná masáž takouto kefou pred umývaním vlasov otvára póry na pokožke hlavy a odstraňuje odumreté kožné bunky, takže pokožka hlavy sa môže primerane očistiť a hydratovať.

Odporúča sa rozčesávanie vlasov pomocou kefy, nakoľko unikátna štruktúra diviačích štetín dokáže preniesť maz, prirodzene vytvorený pokožkou hlavy, na celú plochu vlasov a až na konce vlasových stvolov. Výsledkom sú lesklé vlasy v dobrej kondícii, zbavené akejkoľvek mastnoty alebo nánosov vytvorených z vlasových produktov na pokožke hlavy. Jemná masáž takouto kefou pred umývaním vlasov otvára póry na pokožke hlavy a odstraňuje odumreté kožné bunky, takže pokožka hlavy sa môže primerane očistiť a hydratovať.

2. Prípravky na ošetrenie pokožky

Niekedy, keď pokožka hlavy neprodukuje dostatok prirodzeného kožného mazu, môžu vlasy vyzerať fádne, pokožka hlavy začne svrbieť a tvoria sa vločky. Vyživovaním pomocou prípravkov na ošetrenie pokožky hlavy môžete pokožku natrvalo upokojiť a vyriešiť  tak hlavnú príčinu suchej a svrbivej kože. Prípravky na ošetrenie vyživujú pokožku hlavy, takže väčšina problémov, ako je svrbenie alebo podráždenie, sa stáva raritou.

Je dôležité zvoliť správny typ masky na ošetrenie vlasov podľa typu vlasov. Zvoľte si takú, ktorej hlavnú časť tvoria prírodné zložky. Prípravok na ošetrenie treba nechať pôsobiť aspoň 20 min, aby úplne prenikol do pokožky hlavy. Po ukončení ošetrenia opláchnite studenou vodou, aby sa podporilo uzavretie vlasových stvolov a udržanie čo najväčšieho množstva vlhkosti vo vnútri. Odporúča sa opakovať domácu liečbu aspoň raz týždenne, aby ste dosiahli čo najlepšie výsledky.

3. Použitie oleja Tea Tree

Olej Tea Tree je dobre známy pre svoje nespočetné prospešné vlastnosti, ako sú antibakteriálne a antiseptické, vďaka ktorým sa stáva populárnou prírodnou alternatívou k nešetrným chemikáliám. Samotný olej sa nachádza v listoch austrálskej čajovníkovej rastliny (Melaleuca alternifolia) a často sa pridáva do rôznych produktov ako sú bylinkové gély, krémy, šampóny a kondicionéry.

Tento olej sa môže aplikovať na vlasy rôznymi spôsobmi, avšak je veľmi dôležité, aby sa nenanášal priamo na pokožku hlavy alebo kamkoľvek na kožu, nakoľko môže spôsobiť podráždenie. Je lepšie riediť tento olej s jedným alebo viacerými nosnými olejmi, ako napr. ricínovým, kokosovým alebo inými olejmi, ktoré sú zdravé pre vaše vlasy, a nechať zmes pôsobiť cez noc. Môžete tiež pridať niekoľko kvapiek oleja Tea Tree do vášho obvyklého šampónu na vlasy, aby sa znásobili prospešné vlastnosti oleja.

Vedeli ste, že:

Rad vlasových prípravkov Australian Bodycare s olejom Tea Tree je navrhnutý na liečenie problémov s pokožkou hlavy.

Prípravky sú obzvlášť účinné proti lupinám, podráždeniu a suchej pokožke hlavy. Produkty sú klinicky zdokumentované – Pozrite produkty tu

Hair clean shampoo

Hair clean shampoo

€9,99

Zobraziť výrobok

4. Zmeňte šampón a vlasové produkty

Suchá pokožka hlavy môže byť spôsobená príliš častým používaním šampónu alebo prípravkov, ktoré sú príliš nešetrné k pokožke hlavy a k vlasom. Najlepšou radou je vyhýbať sa pravidelnému dennému umývaniu vlasov, alebo zvoliť jemnejší typ šampónu, špeciálne vyvinutého pre suché vlasy. Časté umývanie horúcou vodou a vlasovými prípravkami s obsahom alkoholu môže tiež prispieť k vysušovaniu pokožky hlavy a k zhoršeniu stavu. Výber vhodnejšieho šampónu je niekedy “pokus-omyl”, avšak profesionálny a vysoko kvalitný šampón môže znamenať výrazný rozdiel v očiste a hydratovaní pokožky hlavy.

Najlepšou voľbou je minimalizovať, alebo úplne prestať používať vlasové prípravky a sušiče vlasov, aby sa predišlo vysušovaniu vlasov a aby pokožka hlavy mala šancu obnoviť sa a prirodzene vyživiť. Ak nedokážete natrvalo odložiť obľúbené stylingové prípravky, môžete ich vymeniť za vhodnejšie, ľahšie produkty, ktoré ponúkajú ochrannú vrstvu na vlasové stvoly a tým docielenie jemnejších, lesklejších a hladších vlasov.

5. Zmeny v stravovaní

Chudobná strava, v ktorej chýbajú kľúčové živiny potrebné na podporu zdravia kože, môže byť hlavným faktorom vzniku suchej pokožky hlavy. Konzumácia zdravej a dobre vyváženej stravy poskytuje úľavu pri týchto problémoch.

Medzi kľúčové živiny partia;

 • Zinok – Výskumy hovoria, že vlasy, koža, zuby a nechty nemôžu rásť bez zinku, minerál je dôležitý pre zdravý rast tkaniva a regeneráciu v rámci celého tela.
 • Omega-3 mastné kyseliny – suchá pokožka hlavy môže byť indikátorom nedostatku týchto mastných kyselín, a následnej slabej cirkulácie krvi, ktorá prispieva k vzniku suchej pokožky hlavy.
 • Vitamín A – pečeň, vajcia, mliečne produkty a veľa ovocia a zeleniny sú vynikajúcimi zdrojmi vitamínu A, ktorý je známy tým, že podporuje správnu funkciu kožných buniek. Prijímaním dostatočného množstva vitamínu A vo svojej strave môžete minimalizovať suchú pokožku hlavy.

Taktiež je známe, že strava s vysokým obsahom cukru môže zhoršiť stav pokožky s lupinami, aj stav suchej pokožky hlavy. Lupiny sa často spájajú so suchou pokožkou hlavy a prisudzujú ku kvasinkám; z tohto dôvodu nadmerná konzumácia cukru môže podporovať rast kvasiniek a prispievať k problému.


6. Zachovajte hydratáciu

Všetci dobre vieme, aké je dôležité zachovať hydratáciu pre udržanie zdravej žiariacej pleti. Vedeli ste však, že dehydratácia môže tiež byť príčinou suchej pokožky hlavy? Keď je telo dehydrované, cítite, že pokožka sa stáva suchou, a tiež vnímate iné symptómy, napríklad pocit vyčerpania, či dokonca choroby, ale pravdepodobne ste nepostrehli následnú suchosť pokožky vašej hlavy.

Pokožka hlavy sa môže vysušovať, pretože je často vystavená pôsobeniu okolia, niekedy priamo vystavená slnku a niekedy nesprávne ošetrovaná a  nedostatočne hydratovaná. Všetky tieto faktory prispievajú k suchej, svrbivej a vo vážnejších prípadoch k vločkovej pokožke hlavy. Všeobecnou radou pre zabezpečenie optimálnej hydratácie je vypiť šesť až osem pohárov vody denne; samozrejme prispôsobené podľa konkrétnej osoby, prostredia a úrovne aktivity človeka.

7. Používajte kokosový olej a olej Tea Tree:

Kokosový olej je dobre známy pre svoje hydratačné vlastnosti, ktoré zabraňujú poklesu hydratácie vlasov a podporujú liečbu suchých vlasov. Má antibakteriálne aj antimykotické vlastnosti. Použitie zmesi z oleja Tea Tree a kokosového oleja podporuje cirkuláciu krvi do vlasových folikulov a do pokožky hlavy, čím podporuje prísun základných živín. V období medzi umývaním vlasov môže olej pôsobiť ako ochranná bariéra a utesniť vlhkosť vo vlasoch, takže zostanú jemné a lesklé.

Niektorí ľudia dávajú prednosť použitiu teplého kokosového oleja ako liečivého prostriedku na pokožku hlavy. Olej nanesú priamo na vlasy a pomocou hrebeňa ho začešú do vlasov. Nechajú pôsobiť niekoľko hodín a následne umyjú vlasy šampónom. Olej nielen úžasne vonia, ale keďže je aj kompletne prírodný, je oveľa lepšou alternatívou k väčšine produktov dostupných na trhu, ktoré ponúkajú podobné výsledky. Ak neobľubujete arómu kokosového oleja, vytvoríte si príjemnejšiu vôňu pridaním jednej alebo dvoch kvapiek vášho obľúbeného vonného esenciálneho oleja.


Symptómy suchej pokožky hlavy

Často sa stáva, že ľudia, ktorí majú suchú a vločkovú pokožku hlavy, sa na začiatku domnievajú, že ide o lupiny. Je však rovnako pravdepodobné, že tieto dva hlavné symptómy sú výsledkom suchej pokožky hlavy.

Suchá pokožka hlavy sa obvykle vyvinie, keď má koža na hlave príliš málo hydratácie. Toto zapríčiní podráždenie, následnú tvorbu vločiek a pokožka sa stáva veľmi suchou. Niektorí ľudia zistia, že aj iné časti tela, ako sú ramená a nohy, sa začínajú vysušovať. Existuje viacero faktorov, ktoré prispievajú k vývoju tohto stavu, napríklad teplota, vek a reakcie na produkty používané na pokožku hlavy, ktoré sú podrobne uvedené v ďalšom texte.

Jedným zo spôsobov, ako rozlíšiť suchú pokožku hlavy od lupín, je posúdenie vzhľadu vločiek. Pre lupiny sú typické vločky väčších rozmerov, sfarbené na žlto alebo bielo a dokonca môžu vyzerať mastne. Niekedy sa vločky lupín ťažšie odlupujú od kože. Menšie suché vločky poukazujú na suchú pokožku hlavy a vtedy sa suchá pokožka vyskytuje aj na iných častiach tela. Obidva stavy spôsobujú svrbivú pokožku hlavy, avšak pacienti s lupinami majú často začervenanú, mastnú a vločkovú pokožku.

Hair care conditioner

Hair care conditioner

€9,99

Zobraziť výrobok


Príčiny suchej pokožky hlavy

Väčšina príčin suchej a svrbivej pokožky hlavy sa dá zaradiť medzi interné alebo externé príčiny;

Interné príčiny;

 • Stavy pokožky, ako napríklad rôzne formy dermatitídy alebo psoriázy
 • Vek, obvykle má pokožka tendenciu vysychať s pribúdajúcim vekom
 • Fyzické a emocionálne stresy, alebo nedostatok oddychu
 • Dedičná predispozícia
 • Hormonálne zmeny a nerovnováha
 • Nadmerná konzumácia cukrov, tukov a škrobov, alebo nevhodná strava

Externé príčiny;

 • Extrémna zmena teploty, zmena ročného obdobia, studené počasie a zimy sa často spájajú s tendenciou pokožky hlavy k vysychaniu
 • Nadmerné používanie vlasových prípravkov ako sú mydlá, šampóny a prípravky na ošetrenie vlasov, ktoré spôsobujú svrbenie pokožky a vývoj kontaktnej dermatitídy
 • Znečistenie životného prostredia
 • Faktory spôsobu života, ako sú fajčenie alebo strava chudobná na živiny, môžu spôsobiť dehydratáciu
 • Medikamentózna liečba, ktorá môže spôsobiť dehydratáciu

Suchá pokožka hlavy je primárne zapríčinená tým, že koža je veľmi slabo hydratovaná. To je dôvod, prečo pacienti často nachádzajú suchú pokožku aj na iných častiach svojho tela. Najlepším a najúčinnejším spôsobom ako sa starať o suchú pokožku hlavy je pravidelne zlepšovať hydratáciu a vlhkosť pokožky hlavy podľa predošlých návodov.

Ak sa ukáže, že hlavnou príčinou svrbenia a tvorby vločiek sú lupiny, tento stav sa dá liečiť jednoduchými voľne predajnými šampónmi. Ak nedôjde k zlepšeniu stavu v priebehu mesiaca a pokožka hlavy prechádza do podráždeného a zapáleného stavu, najlepšie je navštíviť lekára. Lekár vizuálne posúdi stav vašej pokožky a na základe toho bude schopný okamžite určiť diagnózu a vylúčiť akékoľvek iné poruchy kože


Často kladené otázky o suchej pokožke hlavy

Prečo je moja pokožka hlavy taká svrbivá?

Svrbivá pokožka hlavy môže byť frustrujúca, lebo vyvoláva nutkanie škrabať sa a vedie k nepohode. Často sú hlavnou príčinou svrbivej pokožky hlavy lupiny alebo suchá pokožka. Alebo, možno len jednoducho máte citlivú pokožku hlavy.

Prečo ma bolí pokožka hlavy?

Bolesť pokožky hlavy sa môže prejavovať ako pichanie, pálenie, alebo pocit mravčenia a tí, ktorí majú prirodzene mastné alebo suché vlasy, sú viac náchylní cítiť takúto bolesť. Môže byť zapríčinená viacerými faktormi, ako napríklad lupinami, infekciami, alebo dokonca zamorením vlasovými všami.

Čo zapríčiňuje svrbivú pokožku hlavy?

Svrbivá pokožka hlavy sa môže pripísať nasledujúcim bežným príčinám; lupiny, psoriáza, mykotické infekcie, vlasové vši, alebo alergická reakcia. Obvykle sa netreba veľmi znepokojovať pre svrbivú pokožku hlavy, ak však zistíte, že voľne predajné šampóny nezlepšujú váš stav a svrbenie ovplyvňuje vašu koncentráciu, alebo pokožka je bolestivá na dotyk, najlepšie je obrátiť sa na lekára.

Ako sa zbaviť vločkovej pokožky hlavy?

Skúste si umývať vlasy v pravidelných intervaloch, striedať šampóny, používať hydratačné liečivé prípravky a vyhýbať sa škrabaniu pokožky, keď sa olupujú vločky.

Čo je to seboroidná dermatitída?

Tento stav sa považuje za chronickú formu ekzému, ktorý sa objavuje na koži na miestach, kde sa nachádzajú viaceré tukové žľazy. U pacientov sa vyskytujú suché vločky odumretej kože na hlave a iných mastných miestach na tele.

Rakovina kože na pokožke hlavy?

Rakovina kože sa môže objaviť aj na pokožke hlavy, keďže aj toto je časť tela, kde sa nachádzajú bunky produkujúce pigment. Vzhľad rakoviny kože však závisí od typu rakoviny – bazocelulárny karcinóm, skvamocelulárny karcinóm alebo melanóm.

Prečo mám čierne bodky na pokožke hlavy?

Čierne bodky sú prekvapivo bežným problémom, ktorý sa jednoducho pripisuje odumretým kožným bunkám, nahromadeniu stylingových prípravkov alebo prirodzeného mazu na pokožke hlavy, ktoré môžu slúžiť ako potrava pre baktérie, vedúce k vývoju akné.

Čo spôsobuje psoriázu pokožky hlavy?

Psoriáza pokožky hlavy je bežnou kožnou chorobou, ktorá vedie k začervenaniu a tvorbe vločkových miest na pokožke. Je všeobecne akceptované, že psoriáza pokožky hlavy súvisí s genetickými poruchami, o ktorých je známe, že ovplyvňujú určité časti imunitného systému.