Výhody používania oleja Tea Tree pre vaše vlasy

Odborne aktualizované: 27/10/2020

Mnohé lekárske štúdie a výskumy potvrdili, že olej z rastliny Tea Tree môže byť prospešný a môže zlepšiť viaceré stavy, ktoré ovplyvňujú pokožku hlavy a vlasy. Tento esenciálny olej, ktorý sa extrahuje z listov rastliny Melaleuca alternifolia, má antiseptické a antibakteriálne vlastnosti. Olej Tea Tree si dokáže poradiť s bežnými problémami s vlasmi, ako sú lupiny a vypadávanie vlasov, pretože je vynikajúcou prírodnou alternatívou viacerých chemikálií. Mnohí ľudia pri problémoch s vlasmi uprednostňujú olej Tea Tree pred inými prostriedkami.

Prečítajte si informácie od Anne Thestrup Meimbresse

Anne, lekáreň vo Varde
Anne má titul MSc v odbore Farmácia na University of Southern Denmark a niekoľko rokov pracuje ako farmaceutka v lekárni v dánskom Varde. Poskytuje rady zákazníkom aj lekárom týkajúce sa správneho používania zdravotníckych výrobkov.

Olej Tea Tree je pre vlasy vynikajúci. Stimuluje a zvyšuje prietok krvi, keď sa v zriedenej forme aplikuje na pokožku hlavy a tým zlepšuje stav vlasových folikulov, ktoré podporujú zdravý rast vlasov. Jeho mnohostranné vlastnosti podporujú boj s baktériami a pomáhajú tiež uvoľniť póry na pokožke hlavy, čo znamená, že olej Tea Tree môže napomôcť vyčisteniu a posilneniu pokožky na hlave a tým predchádzať infekciám alebo iným stavom, ako sú napr. lupiny.

Vlasové produkty z oleja Tea Tree sa v súčasnosti dajú nájsť prakticky vo všetkých domácnostiach, obzvlášť v tých s malými deťmi alebo členmi rodiny, ktorí majú citlivú pokožku. Tento olej je dôveryhodnou zložkou mnohých produktov pre starostlivosť o vlasy, vrátane šampónov, kondicionérov a prípravkov proti lupinám, vypadávaniu vlasov, vlasovým všiam a infekciám, ktoré sa môžu objaviť na pokožke hlavy.


Prospešnosť oleja Tea Tree pre vaše vlasy

Pred viac ako sto rokmi sa olej Tea Tree pôvodne používal v Austrálii na dezinfekčné účely. V posledných desaťročiach však prírodný liečivý olej získal celosvetové uznanie pre svoje prospešné vlastnosti. Existujú početné vedecky zdokumentované dôkazy, ktoré ukazujú, aký prospešný je olej Tea Tree nielen pre vašu pokožku, ale aj pre vlasy.

Olej Tea Tree sa prednostne používa v zriedenej forme a nikdy sa nesmie konzumovať. Dbajte na to, aby bol olej Tea Tree, ktorý budete aplikovať priamo na vlasy, čerstvý, pretože na rozdiel od zoxidovaného oleja je málo pravdepodobné, aby takýto čerstvý olej spôsobil nepriaznivú reakciu. Odporúčame vykonať náplasťový test na vnútornej strane predlaktia alebo za uchom 24 hodín pred použitím. Ak sa vyskytne akákoľvek nepriaznivá reakcia – zapálenie, vyrážky alebo začervenanie, nesmiete produkt použiť. Pozorne si prečítajte náš informačný leták.

Medzi najznámejšie výhody oleja Tea Tree pre vlasy patria okrem iného;

Očista vlasov a pokožky hlavy

Olej Tea Tree má prirodzené terapeutické vlastnosti, ktoré ho predurčujú stať sa vynikajúcou voľbou pre očistu vlasov. Pravidelné používanie malého množstva oleja môže predísť tvorbe chemických zlúčenín, kožného mazu a odumretej kože, čo znamená, že vlasy a pokožka hlavy zostávajú zdravé a hydratované. Vďaka tomu vlasy rastú normálnou rýchlosťou a predchádza sa ich vypadávaniu aj masteniu. Ďalšou výhodou je, že olej Tea Tree je úplne prírodný a nepoškodzuje ani nevysušuje vlasy.

Zdravý rast vlasov

Olej Tea Tree podporuje zdravý cyklus rastu vlasov, nakoľko uvoľňuje vlasové folikuly a jeho stimulačný účinok zlepšuje prietok krvi v tejto oblasti, čo znamená, že vlasové korienky sú lepšie vyživované. Ak chcete podporiť rast vlasov, olej Tea Tree pôsobí najlepšie, keď je zriedený s inými nosnými olejmi, ako je kokosový, jojobový alebo ricínový olej. Antibakteriálne, antimikrobiálne a antiseptické vlastnosti oleja Tea Tree prospievajú pokožke hlavy, nakoľko tento olej sa účinne vyrovnáva s problémami s vlasmi. Pravidelnou aplikáciou oleja sa zlikvidujú akékoľvek mikróby, ktoré bránia rastu vlasov a pokožka hlavy je chránená pred infekciami.  Výsledkom sú lepšie vyživované a chránené korienky vlasov a tým podporený zdravý rast vlasov.

Zlepšenie zdravotného stavu pokožky hlavy

Olej Tea Tree dokáže hydratovať pokožku hlavy a vlasy a tým zlepšiť zdravotný stav pokožky hlavy. Vďaka očistným vlastnostiam esenciálneho oleja dokáže uvoľniť póry a podporovať zvýšenie prívodu kyslíka a živín smerom k vlasovým folikulom. Prospešné vlastnosti oleja Tea Tree v boji proti mikróbom napomáhajú liečiť také stavy pokožky, ako napr. suchá pokožka hlavy. Olej Tea Tree dokáže dokonca predchádzať a riešiť vrastené vlasy; vlhčenie olejom Tea Tree otvára póry a uvoľňuje vrastené vlasy, čím sa redukujú zápaly.

Môžete použiť špecializované produkty, ako napr. šampóny z oleja Tea Tree alebo liečivé šampóny, ktoré obsahujú olej Tea Tree na zlepšenie stavu pokožky hlavy.

Liečba lupín

Lupiny sú spôsobené mikróbom, ktorý sa prirodzene vyskytuje na pokožke hlavy. Keď sa živí prirodzenými tukmi na pokožke hlavy, tvorí vedľajší produkt, známy ako kyselina olejová. Ak je pokožka citlivá na prítomnosť tejto kyseliny, reaguje podráždením a zápalom, čo vedie k zvýšeniu olupovania kožných buniek, a tým odstráneniu dráždidla. Následkom je svrbenie, začervenanie pokožky hlavy a typický symptóm vo forme viditeľných bielych vločiek tvorených zhlukom odumretých kožných buniek. Antibakteriálne vlastnosti oleja Tea Tree pôsobia na mikróby, ktoré sú príčinou zvýšeného olupovania kožných buniek a napomáhajú liečbe a kontrole nad lupinami.

Pre vyliečenie lupín a odstránenie sprievodného svrbenia môžete pridať niekoľko kvapiek oleja Tea Tree do svojho bežného šampónu, alebo do šampónu proti lupinám. Inou možnosťou je zmiešať olej Tea Tree s nosnými olejmi, masírovaním naniesť  na pokožku hlavy a nechať pôsobiť cez noc, aby sa odstránila suchosť a svrbenie, spojené s výskytom lupín. Ráno je potrebné olej dôkladne zmyť z hlavy.

Hair care conditioner

Hair care conditioner

€9,99

Zobraziť výrobok

Ako používať olej Tea Tree

Pripravili sme nasledujúce postupy na začlenenie oleja Tea Tree do vašej obvyklej rutinnej starostlivosti o vlasy tak, aby ste mohli pravidelne získavať výhody tohto prírodného liečivého oleja v domácom prostredí;

Zmiešaný s nosným olejom pre masáž pokožky hlavy;

 1. V malej miske zmiešajte polievkovú lyžicu organického kokosového oleja s desiatimi kvapkami oleja Tea Tree
 2. Naneste zmes na pokožku hlavy a desať minút masírujte do korienkov vlasov– zamerajte sa na miesta, ktoré cítite ako najviac suché alebo svrbiace
 3. Nechajte zmes pôsobiť minimálne desať minút, hoci intenzívnejšiu hydratáciu a liečbu docielite, ak ju necháte pôsobiť cez noc
 4. Dôkladne vymyte vašim bežným šampónom
 5. Výsledky sa dostavia, ak procedúru zopakujete raz týždenne. Taktiež sa zlepší stav vašich vlasov.

Ako súčasť pravidelného umývania vlasov pre zdravšie vlasy a očistu pokožky hlavy;

 1. Pridajte jednu kvapku oleja Tea Tree do 30 ml šampónu priamo do fľaše so šampónom
 2. Zatrepte fľašou, aby sa komponenty premiešali
 3. Používajte šampón podľa svojich bežných zvyklostí a výsledky sa dostavia

Ako roztok pred umývaním vlasov, určený pre také stavy pokožky hlavy, ako sú napr. vyrážky;

 1. Pridajte päť až sedem kvapiek oleja Tea Tree do jednej šálky vody
 2. Prelejte túto zmes do fľaše s rozprašovačom
 3. Nastriekajte rozriedenú zmes na pokožku hlavy aspoň 20 minút pred umývaním na akékoľvek problémové miesta
 4. Dôkladne vypláchnite počas umývania šampónom
 5. Zlepšenie stavu sa dosiahne pravidelným opakovaním procedúry

Pamätajte, že olej Tea Tree sa nikdy nesmie aplikovať priamo na pokožku, pretože je veľmi účinný. Priamym nanesením oleja riskujete zápal daného miesta alebo alergickú reakciu, ktorá môže zhoršiť akýkoľvek stav, ktorý sa snažíte napraviť.


Často kladené otázky o oleji Tea Tree

Je olej Tea Tree dobrý pre vlasy?

Áno, olej Tea Tree môže vďaka svojim nespočítateľným prirodzeným prospešným vlastnostiam prospievať vašim vlasom a pokožke hlavy viacerými spôsobmi. V súčasnosti sa nachádza v mnohých hotových komerčných produktoch, ako napr. šampónoch a kondicionéroch a môže sa tiež používať v zmesiach, vyrobených doma, v aplikáciách vhodných pre všetky typy pleti.

Čo robí olej Tea Tree pre vaše vlasy?

Olej Tea Tree dokáže uvoľniť vlasové folikuly a má množstvo antibakteriálnych a antiseptických vlastností. Všetky tieto vlastnosti prospievajú vlasom a pokožke hlavy tým, že odstraňujú nahromadené odumreté kožné bunky, kožný maz a produkty, zvyšujú prívod kyslíka a živín do vlasových folikulov a tiež liečia a chránia pokožku hlavy pred infekciami.

Napomáha olej Tea Tree rastu vlasov?

Áno. Vďaka uvoľneným pórom, zlepšenému prívodu kyslíka a živín a odstráneniu infekcií sú vlasové folikuly schopné produkovať zdravé a silné vlasy, ktoré sú menej náchylné na poškodenie alebo vypadávanie. Olej Tea Tree môže tiež zlepšiť stav vlasov, pretože je to prírodný olej a nevysušuje vlasy.

Môže olej Tea Tree spôsobiť vypadávanie vlasov?

Olej Tea Tree môže spôsobiť vypadávanie vlasov, ak ste naň alergickí. Odporúčame vykonať náplasťový test na vnútornej strane predlaktia, alebo za uchom, 24 hodín pre aplikáciou oleja Tea Tree na vlasy. Ak spozorujete akékoľvek začervenanie, zápal alebo vyrážku, nepoužívajte olej Tea Tree na pokožku hlavy.

Môžete nechať neriedený olej Tea Tree na vlasoch dlhšiu dobu?

Neodporúča sa nechávať olej Tea Tree na vlasoch, lebo môže zhoršiť stav pokožky a vlasových folikulov, ak pôsobí dlhú dobu.

Vysušuje olej Tea Tree vlasy?

Nie. Olej Tea Tree je prírodný extrakt a nevysušuje vlasy. Ak trpíte problémami kvôli suchej pokožke a máte napríklad suchú pokožkou hlavy, vyskúšajte zmiešať niekoľko kvapiek oleja Tea Tree s nosnými olejmi, ako je kokosový alebo olivový olej, ktoré budú hydratovať vlasy, korienky aj pokožku hlavy.

Je olej Tea Tree dobrý proti vypadávaniu vlasov?

Odpoveď na túto otázku veľmi závisí od základnej príčiny vypadávania vlasov. Ak vlasy vypadávajú následkom upchatých vlasových folikulov, hromadenia odumretej kože, infekcií alebo stavu kože, ktorý ovplyvňuje aj pokožku hlavy, v tom prípade je odpoveď áno, pravidelná a trvalá aplikácia oleja Tea Tree zredukuje vypadávanie vlasov. V prípade, ak je však základnou príčinou napríklad mužské plešatenie, olej Tea Tree vypadávanie vlasov nevyrieši.

Kde si môžem kúpiť olej Tea Tree pre vlasy?

Olej Tea Tree sa dá kúpiť vo väčšine zdravotníckych predajní; avšak nachádza sa tiež v komerčných produktoch na vlasy ako sú šampóny, kondicionéry a prípravky proti lupinám alebo vlasovým všiam.

Pomáha olej Tea Tree proti rednutiu vlasov?

Olej Tea Tree môže pôsobiť proti rednutiu vlasov v závislosti od základnej príčiny. Ak je rednutie vlasov výsledkom slabého okysličovania a nedostatku živín vlasových folikulov alebo upchatiu vlasových folikulov, potom pravidelná aplikácia olej Tea Tree môže vyriešiť tieto problémy a zlepšiť stav vlasov.

Ako umývať vlasy olejom Tea Tree?

Môžete si umývať vlasy olejom Tea Tree použitím komerčne dostupných produktov, alebo pridať niekoľko kvapiek oleja Tea Tree do šampónu alebo kondicionéru, ktoré bežne používate. Môžete tiež vyskúšať pridať niekoľko kvapiek olej Tea Tree do šálky vody a opláchnuť vlasy počas sprchovania.

Je olej Tea Tree dobrý pre mastné vlasy?

Olej Tea Tree je vhodný pre všetky typy vlasov. Môže dokonca pomôcť zredukovať mastnotu vašich vlasov a obnoviť prirodzenú rovnováhu. Olej Tea Tree dokáže očistiť a dezinfikovať pokožku hlavy a teda vyčistiť korienky aj pokožku hlavy. Zníženie tvorby odumretej kože a mazu bude menej dráždiť pokožku hlavy, čím sa obmedzí nadmerná tvorba prirodzeného kožného mazu na vlasoch.

Je olej Tea Tree bezpečný pre farbené vlasy?

Olej Tea Tree je prirodzený adstringens, čo znamená, že dokáže stiahnuť akékoľvek umelé farby z vašich vlasov a spôsobiť vyblednutie farby, ak sa aplikuje na vlasy vo vysokej koncentrácii. Mnohé komerčne dostupné produkty na vlasy však obsahujú olej Tea Tree a sú považované za bezpečné pre farbené vlasy.

Môžete pridať olej Tea Tree do vášho šampónu?

Áno. Môžete pridať niekoľko kvapiek oleja Tea Tree do šampónu, ktorý bežne používate, alebo si môžete kúpiť špeciálne komerčne dostupné vlasové produkty, ktoré obsahujú olej Tea Tree.

Hair clean shampoo

Hair clean shampoo

€9,99

Zobraziť výrobok