Príčiny, ošetrenie a prevencia lupín

Odborne aktualizované: 27/10/2020

Vločková alebo svrbivá pokožka hlavy môže byť signálom lupín, nepríjemného stavu pokožky, ktorý postihuje aspoň jedného z dvoch ľudí v určitom momente ich života. Stav je charakterizovaný bielymi alebo sivými vločkami kože, ktoré sa odlupujú z pokožky hlavy a ktoré je často vidno na vlasoch, na kefe na vlasy, alebo na šatách takto postihnutého človeka. Lupiny môžu byť zapríčinené kombináciou nasledujúcich troch faktorov; mikróbom, ktorý sa prirodzene vyskytuje na pokožke hlavy, prirodzeným mazom alebo citlivou pokožkou hlavy.

Prečítajte si informácie od Anne Thestrup Meimbresse

Anne, lekáreň vo Varde
Anne má titul MSc v odbore Farmácia na University of Southern Denmark a niekoľko rokov pracuje ako farmaceutka v lekárni v dánskom Varde. Poskytuje rady zákazníkom aj lekárom týkajúce sa správneho používania zdravotníckych výrobkov.

Príčiny výskytu lupín

Prirodzene sa vyskytujúci mikrób, Malassezia Globosa, sa nachádza na pokožke hlavy každého človeka. Živí sa prirodzeným mazom (sébum) na pokožke hlavy; sébum udržiava hlavu a pokožku hlavy dobre hydratovanú. Keď sa rovnováha vylučovania mazu naruší, vytvára sa vedľajší produkt, nazývaný kyselina olejová. Odhaduje sa, že päťdesiat percent ľudí je citlivých na kyselinu olejovú, preto ich pokožka hlavy reaguje podráždením a zápalom. Tento zápal spôsobuje začervenanie a svrbenie pokožky hlavy, čím dáva telo signál mozgu na rýchlejšie olupovanie kožných buniek.  Tento proces je pokusom zbaviť sa podráždenia a fyzicky vyzerá ako biele vločky, ktoré často padajú na plecia.


Hoci príčina lupín zostane rovnaká, existujú aj iné faktory, ktoré môžu spôsobovať podráždenie a zhoršiť stav pokožky:

  • Podráždená a mastná pokožka: Tento stav môže byť spôsobený seboroickou dermatitídou. Seboroická dermatitída sa prejavuje začervenanou a mastnou pokožkou, ktorá je pokrytá šupinovými bielymi alebo žltými vločkami. Stav môže ovplyvniť pokožku hlavy a iné plochy na tele, ktoré majú veľa mazových žliaz, ako sú mastné plochy okolo nosných dierok, zadná strana uší, oblasti slabín a podpazušie.
  • Suchá pokožka: ak máte suchú pokožku, alebo máte napríklad ekzém, je pravdepodobné, že vaša pokožka hlavy bude tiež suchá, vločková a pravdepodobne veľmi svrbivá. Vločky z dôvodu suchej pokožky sa obvykle objavujú menšie a menej mastné. Stav suchej pokožky sa môže zhoršiť v chladnejšom prostredí a počas zimy pre suché poveternostné podmienky.
  • Nedostatočné umývanie šampónom: ak si neumývate vlasy pravidelne, na pokožke hlavy sa môže usadzovať maz a kožné bunky, čo vedie k tvorbe lupín. Aj mužské hormóny, tiež známe ako androgény, môžu spôsobovať mastnú pokožku, ktorá vedie k tvorbe lupín. Príliš časté používanie šampónu však môže viesť k vysušovaniu pokožky hlavy a spôsobovať tvorbu lupín. Pre udržanie zdravej rovnováhy sa odporúča používať šampón každý druhý deň.
  • Ak sa vlasy vyčesávajú kefou nepravidelne, tiež to zvyšuje šancu k tvorbe lupín, nakoľko sa na pokožke hlavy nahromadia odumreté kožné bunky.
  • Horúci a suchý vzduch: teplo môže vysušovať pokožku hlavy a spôsobiť, že lupiny vyzerajú horšie.
  • Znečistenie vzduchu môže tiež prispieť k tvorbe lupín, nakoľko chemikálie, ktoré cirkulujú vo vzduchu, môžu ovplyvniť pokožku a spôsobiť podráždenie, alebo alergické reakcie na koži aj na pokožke hlavy, čo má za následok tvorbu lupín.
  • Vlasové produkty ako sú zásadité šampóny. Ľudia, ktorí trpia na lupiny, sa môžu rozhodnúť pre šampón s neutrálnym, alebo mierne kyslým pH. Ak používate produkt, ktorý je nevhodný a na ktorý ste citlivý, pokožka hlavy môže reagovať svrbením a tvorbou vločiek. Vlasové produkty, ktoré obsahujú určité množstvo olejov, môžu zhoršiť stav lupín, pretože tieto oleje prispievajú k výžive kvasiniek a podporujú ich rozmnožovanie. Stylingové produkty môžu tiež podporovať vytváranie vrstvy prípravkov na pokožke a spôsobovať mastnosť.
  • Nevyvážená strava. Konzumácia jedál, ktoré sú bohaté na zinok, vitamín B a tuky, pôsobí preventívne proti tvorbe lupín.
  • Stres môže zhoršiť stav pokožky a oslabiť imunitný systém. Hoci sa mikrób Malassezia vyskytuje u každého človeka, môže prosperovať viac pri oslabenom imunitnom systéme, čo vedie k tvorbe lupín. Stres spôsobuje cyklus svrbenia-škrabania, pri ktorom čím viac sa človek škriabe, tým viac pokožka hlavy svrbí. Je nevyhnutné začleniť do svojho denného režimu relaxačné techniky, ktoré pomáhajú redukovať hladinu stresu a zlepšiť zdravotný stav pokožky hlavy.

Symptómy lupín

Lupiny sú jedným z najbežnejších zdravotných problémov pokožky hlavy, ktorým čelí skoro polovica sveta. Ktokoľvek bez ohľadu na vek, pohlavie a etnickú príslušnosť môže dostať lupiny; v skutočnosti to môže dokonca začať vo veku desať rokov. Symptómy lupín sú veľmi výrazné a ľahko rozpoznateľné, preto väčšina ľudí bude schopná určiť si diagnózu.

Prvým a najbežnejším symptómom lupín je prítomnosť bielych vločiek, obvykle viditeľných vo vlasoch, alebo na pleciach a oblečení. Vločky sa objavujú preto, lebo pokožka hlavy zvyšuje rýchlosť obnovy kožných buniek, tie sa vo zvýšenej miere vyskytujú na pokožke a trúsia sa z pokožky hlavy.

Tieto vločky sú neškodné odumreté kožné bunky. Keď je príčinou mastná pokožka hlavy, objavujú sa viac žlté. Lupiny sa môžu vyskytovať dokonca aj na tvárových chlpoch vrátane obočia a mihalníc. V týchto prípadoch prekážajú oveľa viac a vyžadujú okamžitú pozornosť.

Ľudia, ktorí majú lupiny, pociťujú zvýšené svrbenie pokožky hlavy, hlavne okolo línie vlasov a bokombrád, z dôvodu suchej pokožky a zápalu. Svrbenie je obvykle prvým symptómom, ktorý sa objavuje spolu s lupinami a môže sa považovať za varovný signál ešte pred tým, ako sa začnú objavovať prvé vločky.

Svrbenie je výsledkom zápalu a citlivosti na mikrób Malassezia Globosa, vo vážnejších prípadoch zápal môže dokonca spôsobiť, že pokožka hlavy a vlasová línia sa začervenajú ako zvykne ktorákoľvek iná časť kože, keď je zapálená.

Často sa stáva, že pokožka hlavy je tiež pocitovo suchá a príliš napnutá. Dôvodom je, že lupiny poškodzujú prirodzenú hydratačnú bariéru pokožky a umožňujú unikať vlhkosti, čím spôsobia, že pokožka hlavy je na pocit suchá a napnutá.

Hair care conditioner

Hair care conditioner

€9,99

Zobraziť výrobok


Ošetrenie lupín

Lupiny sú často chronickým stavom, ktorý sa dá zvládnuť s náležitou starostlivosťou. Skúste používať neliečivý šampón a dobre masírovať pokožku hlavy, aby sa z nej odstránili všetky usadeniny vlasových produktov. Pravidelné umývanie hlavy  šampónom tri až štyrikrát do týždňa napomôže odstrániť vločky, mastnotu a predchádzať usadzovaniu odumretej kože.

Ak toto neúčinkuje, pomôžu šampóny proti lupinám. Niektoré šampóny proti lupinám sa odporúča používať denne, sú dostatočne jemné, kým iné sú vhodné len pre použitie raz alebo dvakrát týždenne. Tieto typy šampónov obsahujú aktívne zložky, ktoré sú uvedené na zadnej strane obalu. Viditeľné výsledky sa dostavia, ak sa šampóny proti lupinám používajú aspoň raz do mesiaca, pokiaľ však nenastane nežiadúca reakcia, pretože pokožka hlavy potrebuje čas na doplnenie normálnych buniek.

Ak sa lupiny stále vyskytujú aj po mesiaci používania šampónu proti lupinám a vy ste už vyskúšali aspoň dva rôzne šampóny, odporúča sa návšteva lekára, alebo kožného špecialistu. Toto je dôležité hlavne vtedy, ak pozorujete začervenanie, svrbenie a suché vločky odumretej kože na pokožke hlavy alebo hocikde na tele.

Lekár vyšetrí pokožku hlavy a predpíše masti, krémy, pleťové vody alebo šampóny, prípadne iné prípravky na zlepšenie stavu.

Existuje veľké množstvo prírodných liečivých prípravkov, ktoré sú schopné liečiť lupiny. Jeden z najpopulárnejších liečivých postupov zahrňuje použitie oleja Tea Tree. Použitím malého množstva tohto esenciálneho oleja na vločkové fľaky na pokožke hlavy, alebo pridaním niekoľkých kvapiek do šampónu, ktorý sa pravidelne používa, je možné vyliečiť lupiny vďaka prirodzeným antibakteriálnym vlastnostiam oleja Tea Tree. Olej Tea Tree dokonca dokáže uvoľniť vlasové folikuly a vyživovať korienky vlasov hydratovaním pokožky hlavy a vlasov. Toto pomáha vyriešiť suchosť a svrbenie pokožky a kontrolovať akúkoľvek nadmernú produkciu mazu.

U použitia olivového oleja na pokožku hlavy bolo tiež preukázané, že zlepšuje stav lupín. Olivový olej obsahuje esenciálne živiny a antioxidanty, ktoré z neho robia vynikajúcu voľbu. Dokáže hydratovať suchú pokožku hlavy a rýchlo zmierniť tvorbu vločiek. V skutočnosti olivový olej dokonca dokáže rozpustiť špinu a nadmerný maz na pokožke hlavy, ako aj uvoľniť odumreté kožné bunky, aby sa neusadili do vlasových folikulov.

Jemne a účinne redukujte tvorbu lupín použitím šampónu s obsahom oleja Tea Tree od Australian Bodycare. Vaše vlasy budú jemnejšie, vláčnejšie a pokožka hlavy bude čistejšia a zdravšia. Pravidelným používaním dostanete lupiny pod kontrolu.


Často kladené otázky o lupinách

Čo sú to lupiny?

Lupiny sú stav, pri ktorom sa odumreté kožné bunky trúsia z pokožky hlavy. Skoro polovica svetovej populácie má skúsenosti s neobvykle rozsiahlym vločkovaním pokožky, ktoré môže byť chronické, alebo je výsledkom niektorých spúšťačov; tento stav je obvykle sprevádzaný určitým začervenaním, alebo podráždením pokožky hlavy.

Prečo mám lupiny?

Lupiny sú veľmi bežnou poruchou a môžu postihnúť hocikoho, bez ohľadu na vek, pohlavie, alebo etnickú príslušnosť. Tvorba lupín sa môže spustiť určitými faktormi, ako je nedostatočné umývanie šampónom, nadmerné používanie stylingových prípravkov, stres, nevyvážená strava a choroby kože.

Spôsobujú lupiny vypadávanie vlasov?

Hoci je tento stav vo všeobecnosti neškodný, vedci zistili, že vlas, ktorý rastie na pokožke hlavy podráždenej lupinami, končí viac poškodený ako vlas, vyrastajúci zo zdravej pokožky hlavy. Fakt, že povrch kože má oslabenú ochrannú vrstvu znamená, že poskytuje menej ochrany vlasovým vláknam pri raste. To znamená, že je viac pravdepodobný výskyt niektorej formy vypadávania vlasov ako výsledok poškodenia vlasu. Nakoľko je svrbenie jedným z hlavných symptómov lupín, môže spôsobiť ďalšie fyzické poškodenie pokožky hlavy a podporiť poškodenie vlasov. Preto je veľmi dôležité ošetrovať lupiny a dostať stav pod kontrolu, aby sa predišlo vypadávaniu vlasov z tohto dôvodu.

Ako vyzerajú lupiny?

Obvykle sú lupiny charakterizované ako suchá, svrbivá a vločková pokožka hlavy. Ľudia, ktorí trpia tvorbou lupín, majú často malé biele vločky viditeľné na vlasoch a pleciach. Ak sa na pokožke hlavy nachádza nadmerné množstvo mazu, vločky sú žltkastej farby. Stav nie je nákazlivý, avšak môže byť z estetického hľadiska nepríjemný. Ľudia, ktorí majú horšiu formu lupín, sa môžu cítiť nepríjemne, ak majú tmavé vlasy, alebo majú oblečený tmavý odev, pretože vločky lupín sú viditeľné.

Sú lupiny hubami?

Samotné lupiny nie sú hubami, sú však spôsobené prítomnosťou Malassezia globosa, prirodzene sa vyskytujúcimi kvasinkami. Tieto kvasinky sa nachádzajú u každého človeka na pokožke hlavy, kde rozkladajú kožný tuk, známy ako sébum a tvoria kyselinu olejovú ako vedľajší produkt tejto reakcie. Odhaduje sa, že každý druhý človek je citlivý na kyselinu olejovú, jeho pokožka hlavy reaguje podráždením a zvýšenou rýchlosťou obnovy kožných buniek, ktoré sa trúsia vo forme bielych vločiek.

Ako sa dajú rozoznať vlasové vši od lupín?

Vlasové vši a lupiny majú pozorovateľné podobné symptómy, ako je svrbenie a biele smietky na pokožke hlavy. Vlasové vši sa živia ľudskou krvou cez pokožku hlavy, takže pokožka hlavy sa stáva ich krmivom, zatiaľ čo lupiny spôsobujú svrbenie, keď je pokožka hlavy veľmi suchá. Keď ide o vši, môžete pozorovať biele pohybujúce sa drobné útvary na pokožke hlavy a vajíčka hníd prilepené na vlasoch. V prípade lupín biele vločky ľahko vypadávajú a pokožka hlavy sa javí žltá alebo biela a môže byť vločková alebo mastná. Príčiny obidvoch stavov sú odlišné, obidva sa však dajú pri vhodnej starostlivosti ľahko eliminovať.

Ak si myslíte, že máte lupiny a používate šampón proti lupinám dlhšie ako jeden mesiac bez viditeľného pokroku, musíte navštíviť lekára, ktorý posúdi aj iné možnosti liečby.